Sklep łowiecko – wędkarski

Slide 1 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 2 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 3 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Previous
Next

Buty myśliwskie – jak wybrać niezawodne buty na polowanie?

Dla każdego myśliwego, zaraz obok broni i sprzętu myśliwskiego, odpowiedni ubiór odgrywa najważniejszą rolę. Powszechnie wiadomo, że niewłaściwe ubranie, nie wspominając o butach myśliwskich, może zniweczyć całe polowanie. Dlatego przy wyborze butów myśliwskich należy szczególnie dobrze się zastanowić i zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych rzeczy.

Jakie buty myśliwskie wybrać aby polowanie było skuteczniejsze

Na rynku istnieje wiele rodzajów obuwia myśliwskiego dopasowanego na każdą porę roku. Można wyróżnić więc buty myśliwski zimowe, obuwie myśliwskie letnie lub przeznaczone na okres poza sezonem. Decydując się na zakup obuwia zimowego lub butów do polowania na sezon półroczny, należy zwrócić szczególną uwagę na niektóre ich parametry. Buty myśliwskie zimowe i wielosezonowe koniecznie muszą spełniać następujące wymagania:

– muszą dobrze magazynować ciepło w niskich temperaturach aby stopy nie zmarzły

– nie przepuszczają wilgoci lub potrafią odprowadzić jej nadmiar

– w trakcie użytkowania nie tracą elastyczności ani przyczepności

– są ciche i można poruszać się w nich możliwie bezgłośnie lub jak najciszej

 

Jak dobrze wybrać obuwie myśliwskie i buty na polowanie?

Można wyróżnić kilka kryteriów, którymi każdy użytkownik, czy to zawodowy myśliwy czy amator spacerów po lesie, powinien kierować się podczas wyboru butów myśliwskich.

W pierwszej kolejności należy określić porę roku, w której planujemy polowania lub wędrówki. Nawet najlepszej jakości myśliwskie buty letnie nie mogą być używane zimą ponieważ mają zupełnie inne cechy niż zimowe. Optymalnym wyborem będą buty z membraną. Można je zaklasyfikować jako obuwie myśliwskie do użytkowania poza sezonem (jego zakupienie będzie opłacalne jednak tylko wtedy, kiedy na polowania nie wybieramy się zbyt często w ciągu roku).

Następnie należy zastanowić się nad trasą jak będziemy pokonywać w butach. Bardzo istotne są przeszkody jakie napotkamy oraz typu podłoża po jakim będziemy się poruszać np. mokradła czy skały – te czynniki są bardzo istotne przy wyborze butów do polowania. Od nich zależy to czy będziemy potrzebować butów z materiałów wodoodpornych aby nie przepuszczały wilgoci czy raczej lekkich, ale o bardzo grubej podeszwie.

Stopy w butach myśliwskich powinny być osadzone stabilnie, po to aby móc uniknąć kontuzji w razie źle postawionego kroku, a także w celu łatwiejszego pokonania stromych podejść i zboczy. Bardzo pożądaną cechą butów myśliwskich, będzie gruba i elastyczna podeszwa buta. To bardzo istotna rzecz w butach dla myśliwych, ponieważ chroni stopę przed ostrymi kamieniami i nierównościami terenu, co jednocześnie podnosi komfort chodu.

Aby wybrane buty myśliwskie były wygodnie, komfortowe i dobrze spełniały swoją funkcję należy starannie wybrać ich rozmiar. Nie powinny one wywierać nacisku na palce ani obcierać pięty. Przed pierwszym polowaniem w nowych butach myśliwskich warto wypróbować je wcześniej w domu. Jeśli dobrze wypróbujemy nowe obuwie będzie jeszcze czas ułożyło się nas nodze i dopasowało do stopy, będziemy również świadomi tego czy podczas polowania nie zacznie nas obcierać i utrudniać chód. Dobrym pomysłem jest zakup butów o jeden rozmiar większych. W lecie do takich butów można włożyć dodatkową wkładkę, natomiast zimą założyć 2 pary skarpet. Najlepszym wyjściem dla myśliwych jest używanie skarpet termicznych ponieważ zimą zatrzymają one ciepło, a w lecie będą chłodziły stopę.