Sklep łowiecko – wędkarski

Slide 2 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 1 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 3 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Previous
Next

Ciężarki i obciążniki wędkarskie

Ciężarek na twojej żyłce jest o wiele ważniejszy niż może się wydawać . Typ ciężarka, jego waga oraz kształt i sposób uzbrojenia a także sposób użycia, mogą całkowicie zepsuć połów albo przyczynić się do jego sukcesu.

Czym jest ciężarek stosowany w łowieniu ryb? Jest to po prostu kawałek metalu używany do połowu i umieszczenia przynęt na głębokości, na której znajdują się interesujące rybaka ryby. W większości przypadków ciężarki wędkarskie wykonane są z ołowiu. Ostatnio jednak w niektórych miejscach na świecie stosowanie ołowianych ciężarków zostało zabronione z uwagi na ryzyko zatrucia ołowiem u dzikich zwierząt, które mogą przypadkowo połknąć ciężarek.

Przed rozpoczęciem połowu z użyciem ołowianego ciężarka należy przestudiować przepisy dotyczące ich stosowania w danym miejscu. Na rynku istnieje wiele substytutów ciężarków ołowianych, które są bardziej przyjazne środowisku. Takie alternatywne ciężarki wędkarskie najczęściej wykonane są ze stali, cyny, wolframu itp. Niestety ich cena jest wyższa niż ciężarków ołowianych.

Cześć wędkarzy stosuje niejako „ciężarki domowej roboty” jako zamienniki ciężarków ołowiowych, takie jak np. świece zapłonowe, nakrętki od butelek czy kawałki cegieł. Stosuje się je głównie do wędkowania na głębokiej wodzie. Ze względów praktycznych należałoby traktować wszystkie ciężarki ołowiane i nieołowiane w taki sam sposób, ponieważ ich fizyczny kształt, konstrukcja i waga są podstawowymi kwestiami przy ich prawidłowym użytkowaniu.

Jak mądrze wybrać ciężarki wędkarskie?

Dla większości wędkarzy i rybaków wybór odpowiednich ciężarków jest koniecznością i zazwyczaj odbywa się dopiero po wyborze droższego sprzętu. To niewłaściwe podejście, ponieważ często typ, rozmiar i waga ciężarka mogą nie być odpowiednio dostosowane do danej wędki czy żyłki, a wówczas ich stosowanie mija się z celem. Dlatego decyzji co do wyboru ciężarków należy poświęcić odpowiednio dużo czasu i uwagi.

Na rynku artykułów wędkarskich dostępne jest wiele przeróżnych obciążników wędkarskich Trzeba pamiętać, że właściwy dobór ciężarków do łowienia może być tak samo ważny dla osiągnięcia celu jaki jest udane wędkowanie, jak stosowanie odpowiedniej przynęty. Niewłaściwy typ ciężarka lub jego nieprawidłowa waga jest kluczem do pozbycia się potencjalnych ryb i udanych łowów. Natomiast jeśli waga ciężarka będzie dobrana właściwie i z rozmysłem, może przynieść wędkarzowi niemal natychmiastowy sukces wędkarski.

Wybrane rodzaje ciężarków wędkarskich i ich krótka charakterystyka

Ciężarek wędkarski dzielony

Prosty, niewielki ciężarek dzielony, który można zacisnąć na żyłce w dowolnym miejscu, jest najbardziej wszechstronny ze wszystkich ciężarków wędkarskich. Ciężarki dzielone ze skrzydełkami- do szybkiego otwierania i zamykania przy pomocy szczypiec są najlepsze ze względu na prędkość, z jaką można je zamocować na żyłce. Ich dodatkowym atutem jest możliwość ponownego użycia. Ciężarki tego typu mogą być zaciskane pojedynczo lub szeregowo na głównej żyłce wędkarskiej.

Ciężarek z rdzeniem gumowym

Gumowe ciężarki pomagają szybko dostarczyć przynętę do łowionych ryb.

Ciężarki gumowe są szeroko stosowane w wędkarstwie, ponieważ można je w łatwy sposób zamocować na żyłce lub przynęcie. Używa się ich przede wszystkim wtedy, gdy potrzebne są ciężarki większe niż ciężarki dzielone. Gumowe ciężarki mają jednak swoje wady: mogą powodować skręcanie żyłki podczas szybkiego wyciągania, a z powodu ich masy mogą łatwiej zakleszczać się w kamienistym dnie lub wśród muszli.

Ciężarki przesuwne

Przesuwne ciężarki z otworem przechodzącym przez środek to dobry i niezwykle wszechstronny typ obciążników do wędkowania i połowu. Najczęściej mają one postać jajowatą lub beczkowatą. Są jednymi z najpopularniejszych ciężarków sprzedawanych w sklepach wędkarskich. Po prawidłowym zamontowaniu przesuwany ciężarek staje się de facto bardzo śmiercionośnym a zarazem prostym urządzeniem do wykrywania ryb. W zależności od używanej wagi można stosować go do połowu na dnie oraz niemal na każdej głębokości wody.

Ciężarki ślimakowe

Ciężarek ślimakowy inaczej nazywany ciężarkiem pociskowym ma postać ołowianego stożka z otworem w środku. Stosuje się go głównie do łowienia basów słodkowodnych. Ciężarki tego typu dostępne są w wielu różnych gramaturach i dobrze nadają się do pracy z plastikowymi robakami, pędrakami, a także z naturalnymi przynętami. Ich stożkowy kształt dobrze omija wszelkie spotykane na dnia przeszkody. Są one również bardzo proste w obsłudze.

Oczywiście istnieje cała masa innego rodzaju ciężarków i obciążników stosowanych w wędkarstwie jak chociażby ciężarki piramidowe, trollingowe, ciężarki ołówkowe i flexi a także ciężarki brzegowe i wiele innych. Każdy wędkarz na pewno znajdzie obciążnik odpowiadający jego potrzebom.