Sklep łowiecko – wędkarski

Slide 1 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 1 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 1 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Previous
Next

Niektóre systemy sonarowe z wykorzystaniem echosondy są specjalnie i precyzyjnie zaprojektowane do lokalizacji szczególnych rodzajów ryb. Systemy takie wykorzystują tę samą, podstawową zasadę, co inne znane systemy sonarowe – otóż przesyłają one impulsy dźwiękowe, następnie mierzą czas powrotu echa i dzięki temu są w stanie obliczyć odległość do obiektów.

Echosonda wykrywająca ryby wysyła a następnie odbiera sygnały wiele razy na sekundę, a zatem szybkość jej pracy takiej echosondy czy sonaru jest niezwykła. Echosondy koncentrują dźwięk w wiązce przesyłanej z przetwornika. Urządzenia te posiadają zazwyczaj wyświetlacze wizualne, które drukują echa swych badań. Dno zbiornika wodnego jest wyświetlane jako ciągła linia w poprzek wyświetlacza a oprócz tego mogą być na nim również wyświetlane wszelkie obiekty, które znajdują się w wodzie między powierzchnią a dnem.

Wykrywacze ryb, takie jak echosonda, wykrywają obecność ryb głównie poprzez rozpoznanie powietrza w ich pęcherzach pławnych. Powietrze zamknięte w pęcherzu pławnym zmienia ścieżkę dźwięku i odbija energię z powrotem. Echosonda wykrywa tę odbitą energię i przekształca ją w obrazy ryb na ekranie wyświetlacza.

Echosondy rybne działają przy dość wysokich częstotliwościach dźwięku,około 20-200 kHz . Pomaga to rozpoznać cele, a nawet potrafi wyświetlić dwie ryby jako dwa oddzielne echa lub łuki. Dźwięku można też używać do identyfikacji ryb. Niższe częstotliwości pracy echosondy mogą przenikać przez głębsze tonie wodne, ale mogą nie być w stanie wykryć pojedynczych celów. Jeśli włoży się większą ilość energii w impuls wysyłany przez przetwornik echosondy czy sonaru, zwiększy się prawdopodobieństwo uzyskania sygnału zwrotnego na głębszej wodzie.

Obrazy na wyświetlaczu wizualnym echosondy są formowane jako łuki i spowodowane jest to ruchem łodzi lub przemieszczaniem się ryby. Kiedy dźwięk jest przesyłany z przetwornika, jest on skoncentrowany w wiązce. Gdy dźwięk przenika do głębszej wody, wiązka rozprzestrzenia się i obejmuje większy obszar. Gdyby ten dźwięk został narysowany przyjąłby kształt stożka właśnie. Ryby pływające w zakresie tego stożka mogą odbijać część dźwięku z powrotem do przetwornika. Odbity dźwięk tzw. echo pojawia się na ekranie echosondy. Obraz ryb będzie miał wiele różnych kształtów lub formacji, w zależności od tego, jaka część ławicy znajduje się w stożku przetwornika. Poszczególne ryby, szczególnie te przebywające na dużych głębokościach, mogą jawić się na wyświetlaczu w formie łuków.

Obraz ryby w kształcie łuku tworzy się, gdy ryba przechodzi przez wiązkę sonaru. Znak pojawia się na wyświetlaczu mapy echosondy, gdy ryba dotrze na zewnętrzną krawędź stożka. Gdy ryba przepływa przez stożek, odległość między przetwornikiem a rybą maleje, w konsekwencji czego znak zaczyna się zakrzywiać. Gdy ryba natomiast znajduje się w środku wiązki, znajduje się bezpośrednio pod przetwornikiem. Wówczas znak zaczyna się spłaszczać, tym bardziej im bardziej ryba zbliża się punktu przetwornika. Ponieważ ryba nadal przemieszcza się przez stożek do przeciwległego końca stożka, odległość znowu rośnie. Znak ponownie zaczyna się zakrzywiać w dół, ponieważ ryba coraz bardziej oddala się od przetwornika. Znak w kształcie łuku pojawia się zatem na echosondzie, gdy odległość obiektu zmienia się.