Sklep łowiecko – wędkarski

Slide 3 HeadingLorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolorClick HereSlide 1 HeadingLorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolorClick HereSlide 2 HeadingLorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolorClick Here
Previous
Next

Haczyki wędkarskie i ich główne typy

Niezależnie od tego, jaki jest obrany przez wędkarza sposób łowienia i styl wędkarski, wiedza o tym, jak wybrać dobry i odpowiednio dostosowany haczyk, jest elementem kluczowym w polepszeniu wyników łowów.

Wydawać by się mogło, że haczyk to haczyk i nie powinno być tu wiele opcji wyboru. Nic bardziej mylnego – istnieje bowiem klika rodzajów haczyków wędkarskich a każdy z nich cechuje się pewnymi właściwościami wpływającymi na efektywność wędkowania. Istnieje całe mnóstwo wzorów haczyków wędkarskich a każdy ich ma nieco inne zastosowanie.

Biorąc pod uwagę fakt, że haczyk jest fundamentalną częścią łączącą rybę z żyłką, wyjątkowo istotne jest, aby używać odpowiedniego rodzaju haczyka wędkarskiego, dopasowanego do tego co chcemy złowić, w jakim miejscu i przy użyciu jakiego sprzętu.

Co może być nie tak z haczykiem wędkarskim? Otóż może być on za mały lub za duży, zbyt słaby, bez zadziorowy lub z zadziorem, może występować w wersji pojedynczej, kółkowej, podwójnej lub być w kształcie kotwiczki. Jeśli niewłaściwie użyje się któregokolwiek z haczyków wędkarskich, można całkowicie zrujnować efekty swego wędkowania. Dlatego tak ważne jest odpowiedniego rodzaju haczyka.

Podstawowe rodzaje haczyków wędkarskich – kiedy je stosować a kiedy nie

Haczyk wędkarski w kształcie litery J

Najpopularniejszym typem haczyka używanego w wędkarstwie hobbystycznym jest haczyk w kształcie litery J. Większość tego typu haczyków ma ostry czubek, okrągłe wygięcie i długi trzonek, który rozciąga się równolegle do grotu i zakończony jest małym oczkiem do przeciągnięcia żyłki. Haczyk wędkarski tego rodzaju jest bardzo uniwersalny i nadaje się do łowienie prawie każdego rodzaju ryb. Haczyk ten działa dobrze, ponieważ pojedynczy grot, który jest skierowany w górę może z dużą szansą skutecznie zahaczyć rybę podczas chwytania przez nią przynęty, a trzonek haczyka łatwo złapać podczas wyjmowania go palcami lub szczypcami. Stosunkowo łatwo jest również nadziewać przynętę na haczyk. Jest to najbardziej popularny haczyk wędkarski, dostępny w wielu niezliczonych wersjach jeśli chodzi o jego materiał, wielkość, wagę itp.

Haczyk okrągły

Okrągły haczyk wędkarski ma oczko i trzon podobne do tego w kształcie litery J ale jest jednak bardziej zaokrąglony, nieco szerszy i ma zakrzywiony pod kątem 90 stopni punkt wskazujący trzon a nie równoległy do niego. Może to wyglądać dość dziwacznie i sprawiać wrażenie że nie da się nim „zahaczyć” ryb, to jednak nieprawda. Okrągły haczyk jest przeznaczony wyłącznie do zaczepienia ryby w okolicy wargi. Dziwny kształt ostrza sprawia że złapie rybę tylko wtedy, gdy haczyk wyjdzie z pyska, a kolisty kształt zahaczy o wargę i ostrze znajdzie się w środku. Okrągły haczyk to najlepszy wybór dla wędkarzy ekologów którzy dbają o przyrodę, i którzy uprawiają wędkarstwo czysto hobbystycznie, z celem wypuszczenia ryby po jej złowieniu. Wszystko to dzięki unikalnemu kształtowi i sposobie, w jaki haczyk zaczepia rybę, jest on bowiem bardzo łatwy do wypięcia, bez znaczącej krzywdy dla ryby. Okrągłe haczyki można z powodzeniem stosować z prawdziwymi przynętami, szczególnie podczas łowienia gatunków morskich. Haczyki tego rodzaju nie nadają się zbyt dobrze do łowienia na bardzo duże przynęty, które mogą zakryć haczyk.

Podczas użytkowania haczyków okrągłych istotne jest, aby nie ustawiać haczyka w taki sam sposób jak haczyka typu J. Kształt okrągłego haczyka wymaga aby grot mógł się obrócić, gdy uderzy w okolice rybiej wargi i zacisnąć.

Haczyk w kształcie kotwiczki

Haczyki w kształcie kotwicy lub po prostu kotwiczki, mają trzy ostrza wystające z jednego trzonka i stosuje się je z przynętami różnych rodzajów. Trzy punkty zaczepu zapewniają większe szanse na zacięcie, gdy ryba może złapać szybko poruszającą się przynętę lub atraktor. Ich codzienne użycie dotyczy sztucznych przynęt, przynęt twardych, a czasami również przynęt małych. Część wędkarzy używa kotwiczek jako dodatku do pojedynczego haczyka lub kiedy używają żywej przynęty.

Inne rodzaje haczyków wędkarskich

Oprócz trzech najbardziej popularnych rodzajów haczyków wędkarskich wspomnianych wcześniej, na rynku wędkarskim dostępne są także podwójne haczyki z dwoma ostrzami używane do łowienia na muchy i stosowane w trollingu morskim, jednak bardzo rzadko używa się ich w codziennych łowach. Istnieją też specjalne haczyki na robaki do łowienia okoni, oraz wiele innych rodzajów haczyków, dopasowanych do konkretnych gatunków ryb i sposobów wędkowania.