Sklep łowiecko – wędkarski

Slide 1 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 2 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 3 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Previous
Next

Kolimatory i celowniki kolimatorowe

Wielu myśliwych, którzy są w posiadaniu karabinu gładkolufowego, prędzej czy później zaczyna się zastanawiać, jak można go ulepszyć. Pierwszym pomysłem jest zainstalowanie odpowiedniej optyki. Co robi celownik kolimatorowy? Dzięki specjalnemu schematowi optycznemu kolimator pozwala nakierowanie celu na jeden punkt i precyzyjne trafienie. Nie jest już konieczne łączenie trzech punktów znajdujących się daleko od oka: punktu, muszki i celu. Kiedy potrzebny jest kolimator? Najbardziej wskazane jest używanie celownika kolimatorowego podczas strzelania na krótkie odległości do 100 m, zwłaszcza jeśli cel szybko się porusza. Przydatny jest podczas np. podczas polowań na ptaki i małą zwierzynę. Do montażu na karabinie gładkolufowym najbardziej odpowiednie są kompaktowe urządzenia o niewielkich rozmiarach i wadze, które pozwalają strzelać z otwartymi oczami. Celowniki kolimatorowe nadają się do tego typu strzałów. Zakup celownika kolimatorowego jest dość prosty a wybór na rynku jest duży. Ale jak wybrać ten, który będzie najbardziej odpowiedni? Cechą wspólną wszystkich kolimatorów jest brak ostrości (po prostu jej nie potrzebują) i możliwość umieszczenia go w dowolnej odległości od oka strzelca. Kolimatory mogą mieć zmienne znaczniki celownicze, co ułatwia wycelowanie i korektę odległości lub posunięcia (w przypadku celu ruchomego). Przede wszystkim celowniki kolimatorowe można podzielić na zamknięte i otwarte.

Zamknięte kolimatory mają kształt tuby podobnej do celownika optycznego, różnią się jednak od niego pod tym kątem, że są dużo lżejsze i bardziej kompaktowe. Jeszcze do niedawna można było kupić „ślepe” urządzenia, patrząc w które nie widać było nic poza jednym świecącym punktem. Pracowały one w następujący sposób: rzucając pistolet, strzelec jednym okiem patrzył na kolimator i widział cel, a drugim – w cel. W czubku strzałek połączono obrazy i przy prawidłowym wycelowaniu punkt był rzutowany na tarczę. Takie urządzenia szybko zniknęły ze sprzedaży, gdyż miały ogromną paralaksę i „wyłączały” jedno oko strzelca, mocno ograniczając widok. Na szczęście zostały one zastąpione zwykłymi zamkniętymi kolimatorami. Zamknięte kolimatory są mniejsze i lżejsze niż celowniki optyczne, ale nadal dość nieporęczne. Mają jednak jedną znaczącą przewagę nad otwartymi kolimatorami: są trwalsze i bezpieczniejsze. Dużym plusem jest również dobra widoczność miarki w każdym oświetleniu, nawet w jasny słoneczny dzień.

Kolimator typu otwartego to niewielkie urządzenie, na którym obraz celownika wyświetlany jest na niewielkim ekranie lub soczewce. Kolimatory typu otwartego mogą być zarówno dość masywne, jak i bardzo kompaktowe. Kolimatory typu otwartego są najmniejsze, nie ograniczają widoku i są zdecydowanie bardziej estetyczne. Ich główne wady to mniejsza żywotność (głównie z powodu soczewki) i słaba widoczność miarki w jasnym świetle słonecznym.

Bardzo ciekawą wersją kolimatora typu otwartego jest celownik holograficzny. Charakteryzuje go jest całkowity brak paralaksy, ognisko znaku celowniczego znajduje się w płaszczyźnie celu, sam celownik może być dowolny, w tym trójwymiarowy, zmiana znaku celowniczego odbywa się poprzez zmianę holografii ekranu. Cechą wyjątkową takiego kolimator holograficznego jest to, że strzał można oddać przy połączeniu znaku celowniczego i celu, w dowolnym położeniu broni. Podobnie jak celownik optyczny, każdy kolimator po zainstalowaniu musi zostać przetestowany, do czego służą bębny korekcyjne. Dla większości broni, zwłaszcza gładkolufowej, wystarczy połączyć linię celowania ze znacznikiem kolimatora za pomocą zimnego urządzenia strzelającego. Aby zainstalować odpowiednio celownik kolimatorowy, broń musi mieć gniazda. Zaleca się instalację kolimatora na wsporniku szybko złącznym, tak aby dodatkowe paski i odpowiadające im części wspornika nie blokowały pręta celującego broni. Bez względu na to, jak kompaktowy jest kolimator, nadal mocno zwiększa wymiary broni, dzięki czemu może zostać przewrócony lub uszkodzony podczas poruszania się z bronią, zalany wodą lub pokryty błotem podczas polowania na ptactwo wodne. Kolejnym słabym punktem w takim kolimatorze jest moc. Większość tego typu celowników działa na baterie, które oprócz wielu innych wad są również bardzo wrażliwe na niskie temperatury.

Zalecenia dotyczące wyboru kolimatora

Przede wszystkim należy wybrać najlepiej dostosowany do własnego typu broni i sposobu polowania rodzaj kolimatora. Zamknięte lub otwarte kolimatory holograficzne bardziej nadają się do strzelb i karabinów dużego kalibru. W przypadku karabinów małego kalibru i karabinów analogowych bardziej odpowiednie są otwarte kolimatory. Należy też upewnić się, że montaż kolimatora będzie pasował do podstawy używanej broni. Trzeba zaznaczyć, że większość kolimatorów zamkniętych i wszystkie otwarte mają zintegrowane wsporniki i ich późniejsza zmiana będzie prawie niemożliwa. Pożądane jest, aby jasność celownika była zmienna. W dobrych kolimatorach jest zwykle od 5 do 9 różnych etykiet. Na rynku pojawiło się wiele celowników kolimatorowych. Istnieją zarówno bardzo tanie modele (nadające się w zasadzie tylko do zabawek) jak i droższe i profesjonalne. Wybierając celownik należy pamiętać, że celownik kolimatorowy jest dość złożonym urządzeniem optycznym. Warto zwrócić uwagi na kolimatory produkcji chińskiej, które w przystępnej cenie mogą mieć imponujące właściwości. Często trudno je z grubsza odróżnić od produktów markowych znanych i szanowanych producentów. Niestety podstawową wadą chińszczyzny jest jej nieprzewidywalna jakość. Prawie wszystkie z nich są dobrze tolerowane przez bronie małego kalibru, ale nie każdy jest w stanie wytrzymać odrzut karabinu gładkolufowego, zwłaszcza z nabojami większego kalibru. Czasami znak celowania zaczyna się przesuwać, co prowadzi do niewyjaśnionych chybień.