Sklep łowiecko – wędkarski

Slide 1 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 2 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 3 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Previous
Next

Kołowrotki wędkarskie. Jak wybrać i kupić kołowrotek wędkarski?

Wiele metod łowienia ryb opiera się na użyciu do połowu kołowrotka na wędce. Zastosowanie kołowrotka znacznie rozszerza możliwości sprzętu wędkarskiego, sprawia, że łowienie jest wygodniejsze i bardziej komfortowe, a niektóre techniki wędkarskie nawet nie są możliwe bez odpowiedniego kołowrotka. Ponieważ we współczesnym wędkarstwie istnieje całe mnóstwo różnych sposobów i metod łowienia, z których każdy wymaga obecności swoich specyficznych wędek i odpowiedniego sprzętu, jasne jest, że podobnie rzecz się ma z kołowrotkami wędkarskimi. Każda z metod łowienia wymaga użycia odpowiedniego dla siebie kołowrotka, dostosowanego do konkretnej wędki, metody i warunków połowu. Dodatkowo przy wyborze kołowrotka każdy wędkarz powinien zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest wykonany kołowrotek, jakość jego montażu, płynną pracę szpuli, sposób i szybkość nawijania drutu, sprawność hamulca, jego wagę i rozmiar , a także zgodność z pozostałym sprzętem. Należy pamiętać, że aby osiągnąć największą możliwą przyjemność i satysfakcje z wędkarstwa i udanego połowu, konieczne jest, aby sprzęt wędkarski był wyważony, niezawodny, dobrej jakości i optymalnie dopasowany do własnego stylu łowienia.

Kołowrotek wędkarski można wybrać i zakupić w sklepach z artykułami do wędkowania i aktywnego wypoczynku, sklepach zoologicznych lub wędkarskich sklepach internetowych. Asortymenty sklepów reprezentują różnorodne modele kołowrotków wędkarskich znanych światowych marek. Każdy wędkarz znajdzie to, czego szuka. Dostępne są przeróżne rodzaje kołowrotków wędkarskich m.in. inercyjne, kołowrotki spinningowe, matchowe i multiplikatory, kołowrotki muchowe, kołowrotki karpiowe i kołowrotki morskie. Różne modele występują w wielu wersjach np. z przednim lub tylnym hamulcem, z beitranerem lub bez, z funkcją szybkiego zwijania lub mocną trakcją itp. Produkty branżowych sklepów wędkarskich i myśliwskich charakteryzują się wysoką jakością, niezawodnością oraz ceną adekwatną do funkcjonalności i użytkowości produktu. Jeżeli wybór odpowiedniego kołowrotka wędkarskiego budzi wątpliwości i wahanie, najlepiej doradzić się fachowców, czyli sprawdzonych sprzedawców certyfikowanego sprzętu lub profesjonalnych wędkarzy, którzy mają doświadczenie w łowieniu z różnymi typami kołowrotków wędkarskich. Z pewnością będą oni w stanie doradzić wybór odpowiedniego do naszych potrzeb sprzętu.

Kołowrotek wędkarski jest nieodzownym elementem nowoczesnego wędkarstwa i rybołóstwa. Pierwsze, dawniej produkowane kołowrotki służyły jedynie do nawijania żyłki, z czasem kołowrotki wędkarskie zostały zmodernizowane i dzisiaj mają duży wpływ na odległość wyrzutu i aktywnie uczestniczą w samym wędkowaniu. Różne rodzaje wędkarstwa mają różne wymagania dotyczące kołowrotków, dlatego rozróżnia się kilka głównych rodzajów kołowrotków wędkarskich. Każdy z nich charakteryzuję się indywidualnymi cechami.

Kołowrotki inercyjne i bezwładnościowe

Kołowrotek tego typu najbardziej odwzorowuje właściwości starych kołowrotków drewnianych, wykonany jest jednak z innych nowoczesnych materiałów. Takie kołowrotki są niedrogie i zostały zaprojektowane tak, aby spełniały swoją główną funkcję – nawijanie żyłki. Kołowrotki bezwładnościowe, mimo że uważane są za przestarzałe, doskonale nadają się do łowienia z prądem rzeki, ponieważ żyłka rozwija się z prędkością prądu, a przynęta porusza się w wodzie tak naturalnie, jak to tylko możliwe. Kołowrotki bezwładnościowe wykorzystują hamulec, czasami posiadają też hamulec rewersyjny, po uruchomieniu nawijanie linki jest możliwe, ale jej zerwanie jest blokowane – jest to bardzo ważna funkcja. Kołowrotki wędkarskie bezwładnościowe mogą mieć szeroki lub wąski bęben. Kołowrotek z szerokim bębnem lepiej wybrać, jeśli do łowienia używamy masywnego spławika i grubej żyłki, a przy łowieniu małych ryb wygodniejszy będzie kołowrotek z wąskim bębnem.

Kołowrotek wędkarskie castingowe

Kołowrotek castingowy to kołowrotek inercyjny z systemem przekładni o przełożeniu od 3 do 7. Przełożenie pokazuje, ile obrotów szpulki odpowiada jednemu obrotowi rączki. Kołowrotki castingowe są używane do łowienia w słonej wodzie, ale nadają się również do wędkowania w wodach słodkich. Są często wybierane preferowane przez wędkarzy ze względu na niewielkie rozmiary i łatwość obsługi. Jednak przy wyborze wędki należy wziąć pod uwagę specyfikę multiplikatorów. Ponieważ taki kołowrotek znajduje się na górze pręta, dlatego wędkę należy dobrać tak, aby kołowrotek można było umieścić na górze. Szczególną uwagę należy zwrócić na ustawienie hamulca, aby uniknąć tworzenia się „zarostu”, hamulec powinien zatrzymać ruch bębna po wejściu przynęty do wody. Jeśli kołowrotek castingowy jest ustawiony prawidłowo, będzie bardzo łatwy w użyciu.

Kołowrotki wędkarskie spinningowe

Dziś kołowrotki spinningowe są najpopularniejszym rodzajem kołowrotków wędkarskich i można je nazwać najbardziej idealną opcją do spinningu. Żyłka spadająca z takiego kołowrotka podczas zarzucania porusza się swobodnie, bez obracania szpuli, a ryzyko powstania „zarostu” jest minimalne. Kołowrotki spinningowe są dostępne z zamkniętą, otwartą i pół zamkniętą szpulą. Kołowrotek spinningowy pozwala na użycie nawet najlżejszych nasadek. Ten typ kołowrotka posiada hamulec, który zapobiega zrywaniu się żyłki. Kołowrotki spinningowe to bardzo wszechstronny rodzaj kołowrotków, ponieważ można ich używać do spinningu i łowienia z koszyczkiem zanętowym, na wędkę spławikową i w różnych warunkach.