Sklep łowiecko – wędkarski

Slide 1 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 2 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 3 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Previous
Next

Lornetka myśliwska – jak wybrać najlepszą lornetkę do polowania?

Lornetki to popularna i rozpowszechniona grupa sprzętu optycznego. Przeznaczone są do obserwacji wszelkiego rodzaju obiektów z różnych odległości. Zaletą lornetki jest duże zbliżenie, niewielkie wymiary oraz możliwość patrzenia obojgiem oczu jednocześnie.

Lornetki mogą różnić się sposobem ogniskowania. Rozmiar lornetek i lornetek myśliwskich jest podzielony na modele klasyczne i kompaktowe.

Rodzaje lornetek w zależności od ich zadań:

– lornetki teatralne – są tworzone do obserwacji z bliska. Są małe, lekkie, mają zwiększoną jasność

– lornetki kompaktowe -sprzęt mały ale dużo bardziej wydajny niż lornetka teatralna. Są używane do obserwacji wyłącznie w świetle dziennym, ponieważ mają małą jasność i nie nadają się do obserwacji nocne

– lornetki polowe i myśliwskie– optymalny sprzęt dla topografów, energetyków, myśliwych. Można dzięki nim prowadzić obserwacje o zmierzchu i mają spore powiększenie.

– lornetki wojskowe – wyspecjalizowane urządzenia, które mają dodatkowe funkcje np. zwiększoną wytrzymałość i wodoodporność w połączeniu z ogromnym zbliżeniem

– lornetki morskie – wyposażone są w potężny system powiększenia, kompas, dalmierz. Dobre do obserwacji w złych warunkach i wodoszczelne

– lornetki noktowizyjne – wyposażone są w podczerwień i mają szeroki zakres widoczności. Służą do prowadzenia obserwacji nocą.

Techniczne cechy lornetek myśliwskich

Powiększenie lornetki – jest to wielokrotność zbliżenia obserwowanego obiektu. To pierwsza cyfra wskazana na korpusie urządzenia, która wskazuje, ile razy zbliża się do obrazu. To główny i najważniejszy parametr, na który należy zwrócić uwagę wybierając lornetkę. Najczęstsze powiększenie wynosi od 6 do 10 razy. Niektóre dostępne lornetki mają zmienną wartość powiększenia, na przykład od 8 do 32. Nie jest to jednak najlepszy wybór, bo urządzenie z tą funkcją jest mniej niezawodne i dużo cięższe.

Średnica soczewki – to druga liczba na etykiecie sprzętu, zapisana po krotności i symbolu „x”, wskazuje średnicę soczewki. To obiektyw decyduje o tzw. aperturze, czyli jasności obrazu w złych warunkach oświetleniowych, np. o zmierzchu lub w terenie do którego nie dochodzi światło (np. gęsty las). Zasada jest prosta: im większy obiektyw, tym jaśniejszy, lepiej widoczny obraz .

Średnica pierwotnej źrenicy- wielkość pierwotnej źrenicy odpowiada powiększeniu. Przykładowo, jeśli urządzenie ma wartość 6×30, to dzieląc 30 (średnica soczewki wejściowej) przez 6 (wielokrotność), otrzymamy średnicę źrenicy wyjściowej, czyli 5 mm. Warto zwrócić uwagę, że w lornetkach najlepszym wskaźnikiem średnicy pierwotnej źrenicy jest 7 mm, czyli wielkość odpowiadająca wielkości źrenicy ludzkiej.

Kąt widzenia – im większy kąt widzenia, tym lepiej. Trzeba jednak zaznaczyć, że im mocniejsze urządzenie, tym mniejszy kąt widzenia posiada.

Wybór lornetki wbrew pozorom nie jest sprawą łatwą. Przed zakupem należy zapoznać się z właściwościami technicznymi sprzętu oraz zadać sobie pytanie do czego będzie ona wykorzystywana. Praktykom zaleca się rozważenie kilku innych funkcji lornetek.:

Turyści, myśliwi, geolodzy i badacze przyrody będą potrzebować modeli o zwiększonej ochronie i trwałości, takiej której nie straszny deszcz, błoto czy przypadkowy upadek. Gumowana lornetka myśliwska nie powinna zamoknąć podczas ulewnego deszczu. Modele w szczelnej obudowie także będą chronione przed wstrząsami i uderzeniami. System pochłaniania wilgoci pomoże utrzymać lornetkę w dobrym stanie podczas mrozów.

Astronomowie potrzebują potężnych lornetek, ze zbliżeniem o wartości 20 i więcej. Ale trzeba wiedzieć, że obraz przy tak dużym powiększeniu będzie drżał. Alternatywą jest urządzenie szerokoformatowe ze standardową krotnością. Zatem gwiazdy i mgławice nadal będą daleko, ale pole widzenia znacznie się zwiększy.

Modele lornetek z funkcją stabilizacji obrazu są idealnym wyborem dla żeglarzy, dzięki czemu lornetka może być bezpiecznie używana na ruchomym pokładzie statku czy kutra.

Największe powiększenie w lornetce nie zawsze jest najważniejszą cechą determinującą wybór lornetki myśliwskiej. Lornetki z wielokrotnością 6-7 są całkiem odpowiednie do polowania lub obserwacji zwierząt. Za to niezastąpioną lornetką dla myśliwego będzie lornetka myśliwska z dalmierzem. Pozwala ona dość precyzyjnie określić odległość obserwowanego obiektu od obserwatora. Jest to konieczne, aby obliczyć trajektorię pocisku i odpowiednio wycelować. Lornetka myśliwska z funkcją dalmierza pozwala błyskawicznie obliczyć odległość jaka dzieli nas od zwierzyny. To ważna cecha dla myśliwych w trakcie polowań. Z urządzenia wysyłana jest wiązka, a następnie mierzony czas jej wyświetlania i obliczana odległość do obiektu.