Sklep łowiecko – wędkarski

Slide 2 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 1 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 3 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Previous
Next

Luneta myśliwska – jak wybrać właściwą ?

Czasem ciężko jest oddać precyzyjny strzał bez karabinu z lunetą myśliwską.

W porównaniu z celownikami żelaznymi powiększenie lunety i precyzja celownika zwiększają dokładność i pewność strzału na dystansie iw terenie. Niemniej jednak większość myśliwych nie zastanawia się zbytnio nad wyborem odpowiedniej lunety do swoich karabinów. W większości jedna luneta jest równie dobra jak każda inna.

Współczesne lunety są znacznie lepsze niż kilkadziesiąt lat temu, ale wybór tej konkretnej, odpowiadającej naszym oczekiwaniom jest o wiele bardziej skomplikowany. Myśliwi mają niezliczone możliwości wyboru lunety myśliwskiej, ale należałoby go dokonać w zależności od potrzeb łowieckich.

Niektórzy łowcy jeleniowatych mogą nigdy nie oddać strzału dłuższego niż 100 metrów. Ich wymagania wobec lunety celowniczej różnią się znacznie od wymagań łowcy grubego zwierza na szeroko otwartym terenie. Jednak inni myśliwi, którzy używają jednego karabinu do wszystkich polowań, również potrzebują lunety, która może to wszystko zrobić.

Budżet istotnym czynnikiem wyboru lunety myśliwskiej

Budżet to pierwsza rzecz, którą większość myśliwych bierze pod uwagę przy zakupie lunety. Ceny wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Chociaż nie zawsze tak jest w przypadku sprzętu myśliwskiego, jeśli chodzi o optykę, wydając więcej pieniędzy na dobrej jakości sprzęt, uzyskujemy lepszą jakość i ostatecznie lepszą wydajność. Ta lepsza wydajność jest zapewniona w postaci większej przepuszczalności światła i większej przejrzystości dzięki porządnemu szkłu zastosowanemu w danej lunecie. Droższe lunety myśliwskie mają na ogół lżejszą konstrukcję i dodatkowe funkcje, w tym soczewki wodoodporne i przeciwmgielne oraz różne opcje siatki. Bez względu na to, ile zdecydujemy się zapłacić, zawsze wybierajmy lunetę myśliwską z dożywotnią gwarancją. Na szczęście myśliwi nie muszą wydawać majątku, aby zakupić karabin z dobrą celnością. Wiele niedrogich karabinów fabrycznych daje gwarancję dokładności i precyzji strzału. Aby jednak osiągnąć tę gwarantowaną dokładność, potrzebna jest dobrej jakości luneta. Czasem zdarza się tak, że sam karabin potrafi być kilkukrotnie tańszy niż zamontowana do niego luneta myśliwska.

Powiększenie lunety do polowań

Lunety o stałym powiększeniu w dużej mierze wypadły już z łask, ale wciąż istnieje wiele powodów, aby z nich nadal korzystać. Jeśli polujemy w obszarze, w którym musimy wykonywać szybkie strzały z bliskiej odległości w grubej osłonie, wystarczy stała luneta o małym powiększeniu. Lunety o niskiej mocy mają szerokie pole widzenia, co pozwala na szybsze namierzanie celu. Wielu myśliwych uważa, że ​​większe powiększenie skutkuje większą dokładnością i precyzją, ale w rzeczywistości łatwiej jest utrzymać nieruchomo celownik przy mniejszym powiększeniu. Im większe powiększenie, tym bardziej odczuwalny nawet najmniejsze drżenie rąk – przy każdym oddechu czy uderzeniu serca celownik podskakuje.

Lunety myśliwskie o zmiennej mocy oferują szeroki zakres opcji powiększenia.

Soczewka obiektywu lunety myśliwskiej

Obiektyw lunety skierowany jest w stronę końca lufy karabinu, przepuszczając światło do oka myśliwego. Najpopularniejszy rozmiar obiektywu w lunetach myśliwskich to około 40 mm szerokości.

Siatki lunety myśliwskiej

Siatki są dostępne w w bardzo wielu kombinacjach. Kilka dekad temu większość lunet posiadała podwójne siatki, które są niczym innym jak zwykłym celownikiem używanym do celowania. Pierwotnie te podwójne siatki były wykonane z włosia końskiego. Później używano cienkiego drutu. Obecnie wiele najlepszych lunet myśliwskich ma wytrawione siatki w szklanej soczewce lunety. Siatki dwustronne są ciągle praktyczne, nawet przy strzelaniu z dużej odległości.

Dwie inne popularne opcje celownika myśliwskiego to BDC lub siatka kompensująca upadek pocisku oraz MOA.

Wieżyczki

Wielu producentów lunet myśliwskich produkuje także tzw. „wieżyczki” dostosowane do niestandardowych kalibrów i pocisków, które można ręcznie regulować. Ustawienie wysokości wieżyczki na odległość odpowiadającą odległości do celu pozwala na precyzyjne celowanie. Wieżyczka przesuwa poziomy celownik, aby uwzględnić spadający pocisk, a myśliwy jest w stanie utrzymać celownik bezpośrednio na celu.

Idealna luneta myśliwska

Dla początkujących myśliwych, najlepszym wyborem na początek będzie luneta 3-9×40 mm z siatką BDC. Potem powinni pójść na strzelnicę i spędzić trochę czasu na obserwacji z karabinu. Najlepszą kombinacją karabinu i lunety jest ta, którą myśliwy dobrze zna. Żadna luneta nie gwarantuje celności strzałów. Do wszystkiego potrzebna jest odpowiednia praktyka myśliwska i cierpliwość.