Sklep łowiecko – wędkarski

Slide 1 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 2 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 3 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Previous
Next

Monokular w myślistwie – jak wybrać optymalny sprzęt na polowanie?

Dobry monokular to rzecz, która stanie się prawdziwym skarbem podczas wędrówek, na wakacjach , przyda się podczas polowań, a nawet podczas połowu ryb. Czym różni się monokular od lornetki czy teleskopu i dlaczego to właśnie monokularu potrzebujemy? Poniżej przedstawiamy wady i zalety tego specyficznego sprzętu.

Dla kogo nadaje się monokular?

Monokulare to będzie odpowiedni przede wszystkim dla osób które cenią sobie

a) niewielkie gabaryty urządzenia

b) jego właściwości optyczne.

Monokular jest tak niewielki, że zmieści się nawet w kieszeni. Minimalna waga i rozmiary sprawiają, że takie urządzenie jest idealnym wyborem na długie podróże z mocno ograniczonym bagażem jak i do codziennego użytkowania. Taką miniaturową lunetę można zabrać ze sobą nie tylko na łono przyrody, ale również na wycieczkę po mieście lub muzeum.

Zdaje się,że jedyną wadą monokularu jest jego elatywnie małe przybliżenie.

Rodzaje monokularów

Istnieje wiele cech, dzięki którym lunety można podzielić na kilka grup. Przyjrzyjmy się niektórym klasyfikacjom.

Podział monokularów według typu pryzmatu

Właściwości dowolnego urządzenia optycznego zależą przede wszystkim od sposobu umieszczenia w nim soczewek. Nowoczesne monokulary obejmują dwa rodzaje konstrukcji:

  • pryzmaty Porro (PORRO). Taki układ optyczny uważany jest za najprostszy, ekonomiczny i komfortowy w obsłudze. Niestety wszystko to kosztem wymiarów urządzenia. System Porro zakłada, że ​​soczewka i okular znajdują się na różnych osiach, co oznacza, że ​​monokular będzie znacznie większy.

  • pryzmaty DACH. Jest to kolejny system ułożenia soczewek. Uważany jest za nowocześniejszy, a przez to najpopularniejszy w przypadku monokularów. Soczewka i okular znajdują się na tej samej osi, dzięki czemu urządzenie zajmie mało miejsca. Ten model konstrukcji monokularu jest szczególnie korzystny dla ekstremalnych sportowców, ornitologów i wspinaczy.

Jak wybrać najlepszy dla nas monokular? Istnieją różne ich rodzaje o różnym zastosowaniu i funkcjach, dlatego warto podzielić typy monokularów wg różnych cech i wybrać te, które najbardziej nam pasują.

Istnieją monokulary pasywne i aktywne. Monokular pasywny to urządzenie, które działa tylko w normalnych warunkach oświetleniowych (światło dzienne). Planujesz pracować o zmroku lub w nocy? Wtedy będziesz potrzebować aktywnego urządzenia, czyli wyposażonego w oświetlenie podczerwone.

Jasność monokularu zależy bezpośrednio średnicy soczewki. Mały obiektyw zapewni groszy obraz, ale waży mniej. Warto wybrać taki, który sprosta naszym potrzebom. Myśliwi uważają, że optymalna średnica soczewki wynosi od 45 do 50 mm.

Funkcja stabilizacji optycznej monokularu. Model ze stabilizatorem będzie z pewnością droższy. Jednak obraz w takim urządzeniu nie zadrży nawet w przypadku stromego podejścia. Świetna opcja, jeśli z powodu okoliczności nie możns używać statywu podczas obserwacji czy polowania.

Regulacja dioptrii. Czy masz problemy ze wzrokiem? A może monokular będzie używany przez kilka osób, które mają inną ostrość widzenia? Aby nie cierpieć z powodu okularów i nie używać soczewek kontaktowych, wybierz monokular z regulacją dioptrii. Takie urządzenie potrafi dostosować się do wielu oczu.

Podświetlane soczewki monoularu. Optyka ze specjalną powłoką odbija mniej światła, co gwarantuje lepszy, jaśniejszy i żywszy obraz. Zasada jest prosta: im bardziej klarowne błony nałożone na soczewkę, tym lepiej. Stopień pokrycia można określić na podstawie oznaczeń urządzenia. C (Coated) – minimalny stopień świecenia soczewki. Dostępne są również soczewki FC (Fully Coated), MS (Multicoated) i FMS (Fully Multicoated, maksymalna wydajność).

Siatka zasięgu monokularu. Ta opcja jest szczególnie ważna dla myśliwych i wojskowych. Sprawdzając monokular i wykonując szereg operacji matematycznych, możesz użyć skali do obliczenia odległości do obserwowanych obiektów.

Ochrona czyli trwałość i izolacja. W myślistwie oraz turystyce najlepiej sprawdzą się monokulary z trwałych i odpornych materiałów oraz takie, które będą wodoodporne. W końcu nigdy nie przewidzimy w jakich warunkach przyjdzie nam polować.