Sklep łowiecko – wędkarski

Slide 1 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 2 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 3 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Previous
Next

Jak wybrać najlepsze wędki morskie

Rodzaje materiałów do wędek morskich

Jak wybrać wędkę morską, która będzie dla nas najbardziej odpowiednia i sprawi że wędkarstwo morskie stanie się satysfakcjonujące? Pierwszą rzeczą na którą należy się zastanowić jest materiał z którego wędka morska będzie wykonana, a do wyboru jest ich kilka.

Najczęściej używany materiał do produkcji wędki morskiej to włókno szklane które jest mocne, bardzo trwałe i elastyczne. Materiał ten może wytrzymać wszelkie nadużycia na łodziach i na wzburzonym morzu. Ma on niestety swoją wadę która jest duża waga – przez to że wędka jest ciężka wędkarzowi trudno wyczuć moment w którym ryba chwyta przynętę.

Grafit jest materiał zorientowanym na wydajność. Zapewnia on mniejsze średnice wędek morskich i lżejsze półfabrykaty produkcyjne, przez co sprawia że wędki z niego wykonane są bardzo czułe. Wada wędki morskiej której konstrukcja opiera się na graficie to niestety kruchość i nietrwałość. Grafit szybko się niszczy podczas uderzania o łódź, przez co będzie on podatny na pękanie pod naciskiem w uszkodzonym obszarze.

Wędki morskie kompozytowej generacji to nowe i mocne wędki, które posiadają dużą moc w małej średnicy i lekkiej konstrukcji. Są to mieszanki materiałów, zarówno włókna szklanego, jak i grafitu. Krótko mówiąc, to złoty środek jeśli chodzi otrwałości włókna szklanego w połączeniu z lekkością grafitu.

Czynniki, takie jak materiał półfabrykatu, grubość i długość wędki, wpływają na siłę jej pręta. Jednak akcja – określana przez to, jak daleko w dół blanku (zaczynając od szczytówki) rozciąga się wygięcie wędki – jest głównym czynnikiem wpływającym na osiągi wędki morskiej. Wędki o akcji od szybkiej do bardzo szybkiej najlepiej nadają się do dokładnego rzutu i solidnych zestawów haczyków z dużymi przynętami i przynętami przeznaczonymi na większe ryby. Akcja wędek morskich od średniej do wolnej jest przeznaczona raczej do długich rzutów, rzucania żywymi przynętami oraz małych przynęt.

Abu rzuty wędką morską były precyzyjne, szybkie i superszybkie wędki morskie zapewniają większą prędkość i moc do rzucenia przynęty na cel, udaremniając wszelkie odchylenia związane z wiatrem, który przecież na morzu jest niemal zawsze. Jednak sztywność wędek morskich skraca odległość wyrzutu w porównaniu ze średnią i wolną akcją, chyba że używa się ciężkich przynęt. Na lądzie jednak głośny dźwięk lądowania tak dużej przynęty może wystraszyć ryby, ale lżejsza wędka o szybkiej lub nawet średniej akcji zapewnia dokładność rzutu przy bardziej subtelnych przynętach.

Siła wędki morskiej, której nie należy mylić z akcją wędki, jest mocą blanku i jest zwykle klasyfikowana według wyznaczonych mocnych żyłek. Przykładowo ciężkie wędki mieszczą żyłki od 80 do 130 funtów i oprócz tego, że są używane do łapania marlinów, dużych tuńczyków i włóczników, często są także częścią kompozytowych wędek spinningowych nowej generacji, które są coraz częściej używane do łowienia na morzu.

Istotną cechą, którą należy dopasować do swojego upodobania morskich łowów jest długość wędki. W wędkarstwie okazuje się że długość ma znaczenie.

Wybór idealnej wędki morskiej do konkretnej sytuacji wymaga zastanowienia i rozważenia wielu opcji.