Sklep łowiecko – wędkarski

Slide 1 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 2 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 3 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Previous
Next

Wędki muchowe, tzw. muchówki, są przeznaczone do zarzucania muchy na ryby za pomocą żyłki oraz kontrolowanie jej kierunku i odległości. Pomagają one również walczyć z rybą. Większość nowoczesnych wędek muchowych posiada różne długości i jest określana według „wagi” która to mierzona jest za pomocą sznura muchowego. Różne grubości żyłek odpowiadają sztywności lub obciążeniu wędki muchowej, a różnica między rozmiarami wędek muchowych rośnie wraz ze wzrostem rozmiaru. Generalnie im cięższa jest żyłka, tym sztywniejsza musi być wędka muchowa, aby można było ją skutecznie zarzucić.

Akcja” wędki muchowej to termin, stosowany także w odniesieniu do sztywności, szybkości „powrotu” i tendencji wędki do zginania się w określonych obszarach. Niektóre wędki muchowe mogą być bardzo sztywne w pobliżu uchwytu a zarazem bardzo elastyczne w obszarze szczytówki, podczas gdy inne wędki będą wyginać się w środkowej części wędki, a inne są bardziej stabilne na całej swojej długości. Większość producentów wędek muchowych porzuciła określenie „akcja” i zamiast tego stosuje charakterystykę wędki, opisując jej tendencje do zginania się w różnych częściach.

Dobrze zaprojektowana wędka muchowa zawsze będzie dobrze zgrywać się z określoną żyłką. Kiedy wędka muchowa jest używana do zarzucania dopasowanej żyłki z dołączoną muchą, powinna dobrze się spisywać z odległości od 20 stóp do 80 stóp. Ale wędka, która dobrze zarzuca tylko na duże odległości, jest prawdopodobnie sztywniejsza, a taka, która radzi sobie dobrze na bliskich odległościach, jest zazwyczaj miękka. Dzieje się tak, ponieważ bardziej miękkie lub „wolniejsze” wędki muchowe pozwalają wędkarzowi na dobre wyczucie obciążenia wędki.

Wędka muchowa jest zbudowana tak, aby dokładnie poradzić sobie z właściwą linką muchową. Rzuca dobrze na bliskie odległości i zapewnia dobre rzuty na duże odległości. Mówi się, że mucha ma odpowiednią charakterystykę „obciążenia” dla określonej żyłki. Producent wędek może dostosować projekt wędki, decydując, gdzie ma ona wyginać się najbardziej lub najmniej. Zaginanie lub zginanie wędki w szczytówce, środkowej lub dolnej części wędki może być wykorzystane do dalszego dopasowania do indywidualnych sposobów wędkowania, albo dopasowania do potrzeb określonych sytuacji podczas łowienia.

Charakterystyka wędki muchowej do połowu małych pstrągów i mniejszych ryb strumieniowych z bliska. Muchy do tego używane będą lekkie i małe, Taka wędka muchowa będzie dobrze zarzucała na bliskie odległości. Prezentuje ona muchy wznoszącym się rybom, a kiedy ofiara ją zaciągnie, chcemy to odczuć na wędce. Idealnym rozwiązaniem do takiego połowu będzie wędka muchowa która wygina się od środkowej części do dolnej części wędki, zwykle nazywana wędką o akcji „powolnej” lub „tradycyjnej”. Odpowiednia będzie też wędka która wygina się w środkowej części pręta.

Jeśli pragniesz zapolować na ryby są mocne i szybkie, takie których waga jest dość duża, trzeba będzie użyć nieco większych much. Powinieneś wybrać wędkę muchową wystarczająco sztywną, aby szybko holować te ryby, oraz z elastycznym profilem, który przenosi większość siły odcięgia szczytówki do części środkowej.

Bardziej miękkie lub „wolniejsze” wędki muchowe pozwalają wędkarzowi na szybsze wyczucie obciążenia wędki. Z drugiej strony, przy dalekich rzutach zyskuje on na tym, że poza szczytówką wędki ma więcej żyłki a sztywna wędka ułatwia trzymanie większej żyłki w powietrzu.

Elastyczne profile to stosunkowo nowa rzecz w wędkarstwie muchowym. Przed pojawieniem się żyłek muchowych z PVC istniało kilka odmian muchówek i dlatego nie było potrzeby tworzenia wędek o specjalnych właściwościach użytkowych. Wszystkie wędki muchowe można zaklasyfikować jako jednoręczne lub dwuręczne wędki muchowe. Wybór wędki muchowej jest więc pewnego rodzaju wyzwaniem nie tylko ze względu na subtelne różnice w charakterystyce użytkowej tego rodzaju wedek, ale także dlatego, że każdy producent ma własny system opisu i mogą się one od siebie różnić co jest nieco mylące dla użytkowników.