Sklep łowiecko – wędkarski

Slide 1 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 2 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 3 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Previous
Next

Co to jest noktowizor?

To urządzenie, którego działanie opiera się na możliwości zamiany nieodróżnialnego promieniowania podczerwonego na widzialne dla ludzkiego oka. Dodatkowo noktowizor wzmacnia niską jasność obserwowanego obiektu, którą tworzy blask nocnego nieba, księżyca czy gwiazd. Służby graniczne, celne, jednostki specjalne, a także myśliwi korzystają z noktowizorów bardzo często. Noktowizory znalazły zastosowanie w przemysłowym sterowaniu technologicznym, wydobywaniu minerałów, obserwacjach obiektów astronomicznych, nocnym biegu na orientację w terenie a także w myślistwie.

Kiedy wynaleziono noktowizor?

Rozwój tych urządzeń był prowadzony przed II wojną światową w różnych krajach. Pierwsze urządzenie noktowizyjne pojawiło się w nazistowskich Niemczech w 1936 roku. Noktowizor był wówczas używany w działach przeciwpancernych. Przed końcem Wielkiej Wojny Ojczyźnianej na służbie Armii Czerwonej pojawiły się prototypy podobnych noktowizorów. Początkowo urządzenia te były używane na czołgach, następnie w marynarce wojennej, w lotnictwie, w celownikach ręcznych.

Specjaliści klasyfikują noktowizory według rodzaju zainstalowanego EOP:

generacja 0 – to prototypy noktowizora które były używane w armii niemieckiej i były instalowane na działach przeciwpancernych

1 generacja – urządzenia te pojawiły się podczas działań wojennych w Wietnamie. Pracowali z rozproszonym światłem, wzmacniając je 1000 razy. Później, w związku z początkiem rozwoju światłowodów, noktowizory zostały ulepszone.

2 generacja – w latach 80. ubiegłego wieku amerykańscy naukowcy opracowali ulepszony noktowizor ze wzmacniaczem wyposażonym w płytkę mikrokanałową. Następnie opracowano fotokatody o wysokiej częstotliwości PVN, które poprawiły jakość obrazu na całym ekranie.

3 generacja – .ten sprzęt noktowizyjny ma fundamentalne różnice w fotokatodzie, która jest teraz wykonana z arsenku galu. Tego typu noktowizory to nowy etap ewolucyjny w rozwoju tej technologi sprzętu.

Obserwacyjny noktowizor optoelektroniczny składa się z następujących głównych części:

obiektywu, odbiornika promieniowania, wzmacniacza i urządzenia do wyświetlania obrazu.

Wiele nowoczesnych noktowizorów wykorzystuje jako wzmacniacz przetwornik elektronowo-optyczny EOP, który składa się z soczewki, powielacza napięcia, lampy próżniowej i zasilaczy. Jego ekran ma okular, przez który operator może oglądać obraz. Dodatkowo rolę odbiornika może pełnić CCD i wtedy operator widzi obraz na ekranie monitora.

Jak działa noktowizor? Światło wpada do obiektywu i skupia się na ściance przetwornika w taki sam sposób, jak w każdej kamerze. Konwerter wzmacnia wynikowy obraz, czyniąc go wyraźnym i jasnym. Użytkownik może wtedy zobaczyć obraz w obiektywie.

Rodzaje noktowizorów
Urządzenia te mogą być używane do wielu zadań, zwłaszcza w przypadkach, gdy nie ma światła słonecznego i nie można korzystać z energii elektrycznej w celu oświetleniowym. Noktowizory, ich rodzaje i klasyfikacja zależą od celów, jakie mogą pełnić. Występują tutaj monokulary, lornetki lunety, okulary, celowniki itp.