Sklep łowiecko – wędkarski

Slide 1 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 2 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 3 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Previous
Next

Przewodnik dla kupujących nóż myśliwski: co musisz wiedzieć o nożach myśliwskich

Noże myśliwskie są oczywiście ważnymi narzędziami łowców, ale dla wielu osób noże mają również wartość sentymentalną. Są pamiątkami i często bywają przekazywane z pokolenia na pokolenie. To jeden z powodów, dla których kupując nowy nóż myśliwski, chcemy mieć pewność, że nasz zakup jest mądry. Wysokiej jakości nóż spełni wiele cennych zadań podczas polowania i będzie służył wiele, wiele lat, jeśli będzie odpowiednio pielęgnowany.

Przed zakupem noża myśliwskiego należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

Jak zamierzasz używać noża?

Na początek, jeśli szukasz noża, który dobrze wykona jedno określone zadanie – na przykład oskórowanie jelenia lub ścinanie gałęzi wokół stanowiska myśliwskiego – możesz wybrać specjalistyczny nóż wykonany w jednym konkretnym celu. Z drugiej strony, jeśli kupisz specjalistyczny nóż do użytku jako wielofunkcyjne narzędzie do biwakowania poza miastem, prawdopodobnie nie wykona on wielu zadań, do których możesz go potrzebować. Zawsze rozpoczynaj proces selekcji od wyboru zadań, do których przeznaczony ma być nóż myśliwski.

Jeśli potrzebujesz noża myśliwskiego ogólnego przeznaczenia, którego można używać do różnych zadań, upewnij się, że jest on wykonany tak, że wszystkim im podoła. Na przykład, dobry tradycyjny nóż myśliwski ze stałym ostrzem jest odpowiedni do obrabiania i skórowania zwierzyny łownej oraz innych prac, takich jak cięcie liny lub sznurka, ostygnięcie krzesiwa do rozpalania ognia i krojenia żywności. Nie jest on jednak uniwersalnym narzędziem wielofunkcyjnym.

W zależności od rodzaju polowania, możesz zdecydować, że potrzebujesz więcej niż jednego typu noża myśliwskiego. Przykładowo – na grubą zwierzynę lepszy będzie duży nóż myśliwski ze sprężynującym ząbkowanym ostrzem a na drobną na przykład scyzoryk z kościaną rękojeścią i ostrzem zatrzaskowym oraz haczykiem na ptactwo.

Jakiego rozmiaru noża myśliwskiego potrzebujesz?

Jest coś z macho w posługiwaniu się dużym, imponującym nożem, takim jak ten noszony przez bohaterów amerykańskich filmów survivalowych i nie tylko. Ale niestety, noże z ogromnymi ostrzami nie mają praktycznego zastosowania dla myśliwych. Są fajnymi substytutami toporków lub maczet, ale nie są w ogóle przydatne do skórowania zwierzyny czy innych typowych zadań łowieckich. Kiedy zdasz sobie z tego sprawę, rozmiar noża, który wybierzesz, naprawdę sprowadzi się wyłącznie do względów praktycznych i indywidualnych preferencji. Jeśli potrzebujesz noża tylko do czyszczenia ptactwa łownego lub wiewiórek, będziesz chciał czegoś małego, lekkiego i mieszczącego się w kieszeni. Jeśli jednak polujesz na jelenie i inną zwierzynę grubą, coś nieco większego i mocniejszego może być bardziej przydatne, gdy nadejdzie czas na ćwiartowanie zwierzęcia i spakowanie go. Ważniejsze niż rozmiar jest to aby nóż dobrze leżał w dłoni i można go było mocno chwycić, aby nie wyślizgnął się ani nie wypadł z dłoni.

Kształt ostrza

Większość noży myśliwskich ma jeden z trzech głównych wzorów ostrzy: punkt upuszczenia, punkt zaczepienia lub skórowanie. Jeśli polujesz przede wszystkim na grubego zwierza, rozważ nóż myśliwski z grubym, zakrzywionym ostrzem, które zwykle jest mocniejsze niż inne typy. Doskonale nadaje się do skórowania zwierząt, ponieważ można użyć całej krawędzi, a nie tylko ostrza. To sprawia, że ​​skórowanie jest łatwiejsze, szybsze i skutkuje mniejszą utratą mięsa.

Ostrze clip-point jest cieńsze, bardziej płaskie i ma ostrzejsze ostrze.. Może być używany do tych samych zadań, co poprzednie, ale nie jest tak skuteczny w skórowaniu, rozłupywaniu i patroszeniu. Jednak nóż myśliwski typu clip-point, który bardziej przypomina zwykły nóż roboczy, jest dobrym wyborem dla myśliwych, którzy planują użyć noża do celów innych niż polowanie.

Cechą wielu ostrzy, którą warto wziąć pod uwagę, jest haczyk do jelita. Myśliwy wykonuje początkowe nacięcie zwykłym ostrzem, a następnie używa haka do przedłużania nacięcia bez przebijania wnętrzności zwierzęcia.

Niektóre noże myśliwskie są również wyposażone w kilka wymiennych ostrzy, co pozwala użytkownikowi zamienić jedno ostrze na drugie, gdy do określonych zadań potrzebne są różne typy ostrzy.

Materiał, z którego wykonane jest ostrze noża myśliwskiego

Rodzaj stali użytej w ostrzu to kolejna ważna kwestia przy zakupie dobrego noża myśliwskiego. Określa on, jak dobrze możesz naostrzyć swój nóż, jak dobrze będzie trzymał ostrość krawędzi po naostrzeniu i jak dobrze wytrzyma nawet lata użytkowania w terenie. Najlepsze materiały, z których wykonano ostrza noży myśliwskich, charakteryzują się odpornością na korozję i ścieranie. N

Trwały i wygodny uchwyt noża myśliwskiego

Kupując nóż myśliwski, nie zapomnij o zwróceniu uwagi na jego rękojeść. Uchwyty z drewna, skóry i kości są bardzo funkcjonalne i często bardziej estetyczne, ale te materiały mogą nie oferować trwałości, której pragnie wielu myśliwych i mogą być trudne do wyczyszczenia gdy są mokre od krwi lub wody. Syntetyczne materiały rękojeści, które zapewniają dobre połączenie pewnego chwytu i są bardziej ekonomiczne, są doskonałym wyborem. Rękojeści syntetyczne są także lżejsze i praktycznie niezniszczalne. Ze względów bezpieczeństwa rękojeść noża myśliwskiego powinna mieć również ogranicznik palca, obrys lub inną osłonę na styku rękojeści i ostrza, która zapobiega przesuwaniu się dłoni użytkownika do przodu na ostrzu.

Nóż myśliwski będzie bezużyteczny, jeśli jest niewygodny w trzymaniu. Dwa główne problemy związane z wygodą chwytu zbyt małe uchwyty, które powodują nadmierny chwyt i zmęczenie przedramienia oraz uchwyty, które są zbyt duże, co utrudnia kontrolowanie noża.