Sklep łowiecko – wędkarski

Slide 1 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 2 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 3 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Previous
Next

Elektryczna obroża dla psa – fakty, o których musisz wiedzieć

 

Możesz mieć mnóstwo pytań dotyczących obroży elektrycznych dla psów. W tym artykule odpowiadamy na pytanie: czym dokładnie są obroże elektryczne typu „szok”, jak działają, czy są krzywdzące, omawiamy różne rodzaje obroży elektrycznych dla psa, zasad ich właściwego użytkowania oraz skuteczności. Wiedza na temat elektrycznych obroży dla psów zależy od doświadczenia w ich prawidłowym używaniu, które z kolei przekłada się na dobre ułożenie psiego zachowania.

Czym jest elektryczna obroża dla psów zwana również obrożą szokową?

Obroże szokowe dla psów to inna nazwa obrożami elektrycznymi, obroży elektronicznej, obroży do korekcji behawioralnej lub obrożami elektrycznymi. Dostarczają one statyczny impuls elektryczny o regulowanej i programowalnej intensywności i czasie trwania na szyję psa do wykorzystania w modyfikacji zachowania, powstrzymywaniu zwierząt przed konkretnymi rzeczami oraz do treningu posłuszeństwa. Obroże elektryczne są szeroko stosowane w obrożach dla psów, obrożach do zdalnego szkolenia psów i systemach obroży ogrodzeniowych dla psów. Pomagają one również powstrzymać uciążliwe szczekanie psa lub wzmocnić pozytywne zachowania psa i nawiązać z nim lepsze relacje. Służą też bezpiecznemu trzymaniu psa w granicach posesji.

Niestety dość przykrą prawdą jest, że wczesne obroże elektryczne dla psów produkowane pod koniec lat 60-tych miały bardzo dużą moc i nie były dostatecznie modulowane – to powodowało, że opinia publiczna miała błędne wyobrażenie o używaniu takich elektronicznych obroży dla psów. Jednak ze względu na dążenie do bezpiecznych i skutecznych sposobów szkolenia psów domowych, odpowiedzialne firmy przyjazne zwierzętom produkują dzisiaj nowoczesne wersje elektrycznych obroży, które są bezpieczne dla zwierzęcia i powszechnie dostępne – większość tego typu urządzeń wykorzystuje się dzisiaj w szkoleniu psów wojskowych i policyjnych.

Czy elektryczne obroże dla psów mogą spowodować porażenie i uszkodzenia mózgu u psów? Czy krzywdzą zwierzęta?

Według badań człowiek codziennie doznaje statycznych „wstrząsów” elektrycznych o mocy między 20 000 a 25 000 woltów pochodzących od statycznych impulsów, które dostaje od zwykłych maszyn stymulujących nerwy. Dla porównania – elektryczne obroże dla psów, zużywają tylko od 0,000005 do 0,0003 dżuli (wartość podobna do tarcia statycznego, którego możemy uświadczyć nagle pocierając stopy o dywan lub pospiesznie dotykając metalowej klamki drzwi). Wynika tego, że obroże elektryczne nie mają bolesnego ani szkodliwego wpływu na psy, ponieważ emitują stosunkowo niewielką ilość energii elektrycznej. Ponadto, ze względu na postęp technologiczny obroży elektrycznych dla psów, które były modyfikowane od około 30 lat temu, oraz dzięki przeprowadzonym wielokrotnym badaniom naukowym, które potwierdziły pozytywne skutki stosowania takich obroży do korekcji zachowania u psów, obroże elektryczne są nadal szeroko rozpowszechnione.

Większość elektrycznych obroży jest programowalna – poziom emitowanych stymulacji statycznych można modyfikować. Impulsy elektryczne są tylko lekko niewygodne dla psów, a nie bolesne – intensywne na tyle mocno, aby zwrócić uwagę psa, lecz nie krzywdzić go. Elektryczna obroża dla psa nie jest zatem okrutna i nie może powodować żadnych uszkodzeń mózgu u psów. Zamiast tego, jeśli jest używana prawidłowo i konsekwentnie, dobra elektroniczna obroża dla psa może pomóc w treningu, poprawie zachowania i poprawić relacje z właścicielem a psem.

Jak działa elektryczna obroża dla psa?

Obroża elektryczna może być używana na wiele sposobów. Wysyła do psa stymulację – nieszkodliwy impuls, który może być zdalnie lub automatycznie zwiększany – ma to na celu odstraszenie i skorygowanie niepożądanych zachowań psa. Należy zwrócić uwagę, że progresywne poziomy stymulacji elektrycznej nie oznaczają, że napięcie wzrośnie – zwiększa tylko emisję impulsów na sekundę, aby skutecznie uzyskać uwagę psa lub zakłócić jego negatywne zachowanie.

Pies uczy się wówczas kojarzyć reprymendę elektryczną z niepożądanym zachowaniem. Dzięki konsekwentnemu i właściwemu szkoleniu z użyciem elektrycznych obroży dla psa jego zachowanie szybko ulegnie poprawie. Właściwe szkolenie powinno zawsze zawierać zabawę, smakołyki, głaskanie i pochwały – za każdym razem, gdy pies wykazuje pozytywne zachowanie, należy go wynagrodzić.