Sklep łowiecko – wędkarski

Slide 1 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 2 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 3 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Previous
Next

Pastorały myśliwskie czyli podpórki strzeleckie do celowania i polowania

Czy podpórka pod karabin może poprawić skuteczność celowania?

Podstawki do strzelania na statywie, czyli tzw. pastorały lub trójnogi, zapewniają użytkownikom stabilną platformę do udźwignięcia ciężaru broni podczas celowania i strzelania. Prawie wszyscy strzelcy precyzyjni dalekiego zasięgu oraz myśliwi używają jakiegoś rodzaju podpórki pod broń, czy to statywu typu pastorał, dwójnoga, monopoda, drążka lub stołu strzeleckiego. Pastorały utrzymują ciężar broni, pozwalając odpocząć ramionom przed oddaniem strzału. Umożliwiają również szybkie namierzanie celu poprzez redukcję drgań i drżenia siatki. Statyw typu pastorał umożliwia użytkownikom szybką zmianę przedmiotu podtrzymywanego, np. zamianę broni na aparat lub kamerę.

Celowanie z użyciem pastorału myśliwskiego

W przypadku strzelectwa najważniejsze jest bezpieczeństwo. Druga w hierarchii cecha to dokładność. Jaki jest sens strzelania z broni palnej, jeśli nie trafia się w cel? Podpórki strzeleckie, w tym pastorały, sprawiają, że celowanie jest szybkie i łatwe. Podpórki myśliwskie, czy to pastorał, czy trójnóg, ułatwiają znacznie czynność strzelania, ponieważ utrzymują karabin idealnie zakotwiczony i stabilny podczas całego procesu. Eliminuje to zmienny czynnik, tj. pozycję karabinu.

Plinking to relaksująca wersja strzelectwa, zwykle w ustronnych miejscach, a podpórki do strzelania sprawiają, że czynność ta jest dokładniejsza i przyjemniejsza!

Pastorał myśliwski poprawia dokładność strzału. Rozwijanie pamięci mięśniowej i „szóstego zmysłu” strzelania na wprost jest świetnym produktem ubocznym swobodnego strzelania z podporą.

Polowanie z odpoczynkiem karabinowym

Pastorały i inne podpórki strzeleckie pomagają zachować stabilność i celność karabinu, zatem korzyści z ich stosowania podczas polowania wydają się być oczywiste.

Większość strzałów z dużej odległości odbywa się z użyciem podpórki na karabin. Niezależnie od tego, czy używasz pnia, pastorału, czy kamienia, korzystasz z podstawki strzeleckiej. Różnica polega na tym, że profesjonalne myśliwskie trójnogi chronią broń przed zabrudzeniem lub zarysowaniem, są stabilne i mają regulowaną wysokość. Podpórki strzeleckie, pastorały myśliwskie i trójnogi umożliwiają celne i etyczne polowanie. Pozwalają szybko uśmiercić cel, zaoszczędzić naboje, chronią również broń przed zarysowaniem czy brudem. Polowanie z pastorałem jest po prostu wygodniejsze.

Systemy statywów i podpórek strzeleckich

Dziś rynek pełen jest wszelkiego rodzaju pastorałów myśliwskich i innych podpórek strzeleckich. Jest w czym wybierać. Wiele z nich oprócz samego statywu obejmuje również liczne akcesoria.

Statywów strzeleckich można używać do różnych celów: strzelectwa sportowego, polowań, obserwacji zwierzyny łownej a nawet w służbach mundurowych. Oprócz zapewnienia stabilności broni palnej, pastorały dostosowują się do żądanej wysokości i zapewniają płynny ruch w płaszczyźnie horyzontalnej podczas skanowania za pomocą okularu karabinu lub aparatu.

Podpórki ciężkie prawdopodobnie nie będą potrzebowały ciężkich toreb ani dodatkowych obciążników, aby utrzymać pastorał na miejscu, zwłaszcza jeśli na górze jest zamontowany duży aparat lub broń. Materiał ich wykonania to najczęściej aluminium, a to oznacza również znakomitą wytrzymałość na wysokie i niskie temperatury. Jego wadą jest dodatkowy ciężar. Dla wytrwałego myśliwego który poluje długo, dużo wędruje a także wspina się, dodatkowy ciężar może być problematyczny i wyczerpujący. Dodatkowo aluminium ulega stopniowej degradacji podczas deszczowej pogody, więc czasem wymagają one dodatkowej powłoki ochronnej lub pokrowca.

Pastorał myśliwski wykonany z włókna węglowego waży mniej, ale jest też mocniejszy i sztywniejszy niż te aluminiowe. Sztywność oznacza, że nie będzie on się trząść ani wibrować, gdy zamontowana jest broń, pozwoli również uzyskać wyraźniejszy obraz, gdy zamontowana jest kamera.

Podpórka myśliwska z włókna węglowego jest lżejsza dlatego łatwiej jest ją przenosić na duże odległości i można ją ustawić szybciej. Trójnóg taki jest również niezwykle wytrzymały – włókno węglowe jest bardzo sprężyste, odporne i prawdopodobnie nie ulegnie zniszczeniu w okresie użytkowania.

Żywotność dobrej jakości pastorałów i podpórek

Przy odpowiedniej opiece i konserwacji sprzętu żywotność statywów myśliwskich można mierzyć w dziesięcioleciach. W obu przypadkach wyżej wspomnianych pastorałów, zużycie objawia się zwykle w postaci wgnieceń i zadrapań. Dlatego decydując się na zakup pastorału, który ułatwi i poprawi celność, warto zakupić również odpowiedni pokrowiec czy etui i inne niezbędne akcesoria. Wybór odpowiedniego statywu zależy od celu, wiedzy i doświadczenia użytkownika.