Sklep łowiecko – wędkarski

Slide 1 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 2 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 3 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Previous
Next

Plecionka wędkarska – dlaczego powinieneś jej używać

Pleciona wędkarska została bardzo dobrze przyjęta przez wędkarzy. Przekonali się oni, że dzięki plecione przynęty łatwiej wyczuć. Pomimo ogólnej akceptacji wciąż jest kilka miejsc, w których używanie plecionki jest to postrzegane jako przesada, oskarżane o niewiarygodność. Nawet po dziesięcioleciach udanego użytkowania niektórzy wędkarze wciąż utrzymują takie myślenie. Błędne przekonania na temat plecionki wynikają najpewniej z braku wykształcenia.

Większość wędkarzy obawia się, że zmiana dotychczasowego sposobu połowu na plecionkę będzie kosztowna. Niezależnie od tego, czy chodzi o rzeczywisty koszt plecionki, koszt nowych wędek lub kołowrotków, jest to dość problematyczne. Otóż okazuje się, że wcale nie trzeba kupować nowych wędek. Sprzęt, który masz, jest idealny do plecionki. Zamiast kupować nowy sprzęt, po prostu należy bardziej eksperymentować z nieco bardziej miękkimi wędkami dla każdej kategorii przynęt. Natomiast sam koszt plecionki nie stanowi dużego problemu, ponieważ szpulę można nawijać tylko 1-2 razy w roku. Innym mitem a propos plecionek jest to, że plecionki można używać tylko w mętnej, nieprzejrzystej wodzie. To po prostu nieprawda. Z powodzeniem można łowić z użyciem plecionki w wodzie przy widoczności 20-40 stóp. Ważne jest, aby dobrze dostosować każdy rodzaj rzucanej przynęty. Jeśli bas uderza w przynętę na ogół nie przeszkadza im widoczna żyłka. Jeśli ryba bada przynętę przed zaciągnięciem się, widoczność jest problemem, ale można ją łatwo rozwiązać, przywiązując przypon z mono lub fluorocarbonu. Oprócz maskowania żyłki przypon będzie pełnił również rolę bufora i amortyzatora.

Wreszcie plecionka nie jest przeznaczona do łowienia na siłę. Podczas gdy ciężka okładka jest miejscem, w którym plecionka znalazła swoją niszę. Niezależnie od tego czy rzucasz na głębokość 50 stóp w czysty zbiornik, plecionka wędkarska poprawi współczynnik połowu. Linia jest niezwykle responsywna, nawet na dużych odległościach. Pozwala to wyczuć więcej brań, łatwiej zaciąć haczyk i pracować przynętami bez większego wysiłku fizycznego. Finezja zastosowań lekkiej plecionki jest nieskończona. Im głębsza woda, tym lżejsza przynęta i tym większe będą korzyści.

Dokonanie zmiany sposobu połowy na plecionkę może na początku być trochę przerażające, ale warto zaryzykować. Wystarczy z rozsądkiem wybrać odpowiednią wędkę i rozpocząć łowienie przy użyciu plecionki.

Czym jest plecionka wędkarska

Plecionka jest rodzajem żyłki, różni się ona jednak tym że spleciona jest z wielu włókien i dzięki temu jest bardziej sztywna i na pewno bardziej wytrzymała niż zwykła linka wędkarska. Nadaj się poprzez to do połowu w szczególności ryb drapieżnych np. sumów lub szczupaków. Jej wady to z pewnością głośność i dobra widoczność w wodzie. Poprzez to nadają się najbardziej do łowienia ryb, których zmysły nie są nazbyt wyostrzone. Pleciona często służy za przypon (element łączący haczyk z żyłką)

Przy wyborze odpowiedniej dla potrzeb naszego wędkowania plecionki, należy zwrócić uwagę na takiej jej cechy jak:

długość – od niej zależy w głównej mierze sposób wykorzystania plecionki

grubość – odpowiada za wytrzymałość plecionki

konstrukcja – może być powleczona różnego rodzaju materiałami w celu jej wzmocnienia

kolor – może być zakamuflowana (na płytkich, nietłocznych łowiskach) lub kontrastowa (do łowienia na głębokości lub w dużych skupiskach – aby zapobiec jej zaplątaniu z innymi linkami)

gatunek ryb – w sprzedaży dostępne są plecionki z przeznaczeniem zastosowania na konkretny gatunek ryb np. plecionka na okonia, plecionka na szczupaka itp.