Sklep łowiecko – wędkarski

Slide 1 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 2 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 3 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Previous
Next

Popularność pontonów jest w ostatnich latach ogromna. Są idealne do imprezowania, opalania, grillowania i uprawiania sportów wodnych. Ale czy ponton nadaj się do łowienia ryb i uprawiania wędkarstwa? Pytanie to jest dość istotne, zwłaszcza gdy jesteś rybakiem i rozważasz zakup pontonu.

Podczas rozważań nad zaletami i wadami połowów pontonowych, jest wiele rzeczy nad którymi należałoby się zastanowić. Oto niektóre zalety i wady pontonów rybackich.

Pokład pontonu zapewnia stabilność

Większość łodzi pontonowych ma duże pokłady które zapewniają lepszą stabilność. Duży, szeroki pokład pomaga zrównoważyć ponton, umożliwiając chodzenie bez płoszenia ryb.

Jeśli macie zamiar łowić na bardzo wzburzonych wodach lub zmartwieniem są dość silne sztormy, jednym z najlepszych sposobów na uzyskanie większej stabilności jest łowienie na pontonowej łodzi z trzema rurami lub na trytonie. Trzy rurki zapewniają lepszą równowagę i większą stabilność dzięki bardziej równomiernemu rozłożeniu ciężaru. Ponadto tego typu pontony mają większe i silniejsze silniki z dodatkową mocą co jest bardzo potrzebne na wzburzonych wodach.

Miejsce dla przyjaciół?

Prawdą jest, że większość żeglarzy i wędkarzy kupuje pontony głównie ze względu na ich przestronność. Pontony wędkarskie lub żeglugowe zazwyczaj mieszczą więcej niż 1 osobę na pokładzie a ponadto są tak przestronne że mają miejsce na wszelkie niezbędne akcesoria. Jeśli więc chodzi o łowienie ryb, jest dużo miejsca dla wielu wędkarzy, a także dla wędek, kołowrotków i innych niezbędnych sprzętów. Trzeba jednak pamiętać aby niepotrzebnie nie przeciążać ładunku pontonu.

Komfort i wygoda podczas całodziennego połowu

Żadna inna łódź nie zapewni tylu komfortu co może zapewnić odpowiednio dopasowany ponton. Przy tak długotrwałym zajęciu jak wędkowania sprawa wygody jest jedną z najistotniejszych.

Obsługa i zwrotność pontonu

Jeżeli zwykle wędkujesz na spokojnej wodzie i unikasz wypraw morskich, gdy pogoda jest niepewna, standardowy ponton dwuprzewodowy może być idealnym rozwiązaniem jeśli chodzi o łatwość manewrowania. Tak ponton łatwo dryfuje ryby i kotwiczy. Jest również typem łodzi prostym do wodowania i dokowania, dzięki czemu łowienie jest bezstresowe i przyjemne bez nastręczania dodatkowych kłopotów.

Powolność i stabilność gwarancją połowu?

Większość pontonów nie jest przeznaczona do dużej prędkości i szybkiego pływania, co może być zaletą podczas łowienia ryb.

Wymuszona powolność pontonu jest w przypadku wędkowania niektórych gatunków wręcz pożądana. Gwarantuje to także bezpieczeństwo jeśli podczas wyprawy towarzyszą nam np. dzieci.

Wady połowów przy użyciu pontonu

Utrudnione poruszanie w ciasnych kanałach wodnych

Jeśli chodzi o łowienie ryb, problemem może być rozmiar pontonu. Oczywiście, że jest świetny dla równowagi i stabilności pokładu, ale jednak zbyt duży rozmiar pontonu może zmniejszyć te niewątpliwe korzyści związane z jego obsługą. Dla tych którzy preferują wędkowanie w wąskich kanałach i zatoczkach, ponton nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Kiepskie manewrowanie pontonem

Pontony mają wiele dobrych cech, ale mały promień skrętu nie jest jedną z nich. Ponton niestety nie jest tak zwrotny i nie może obracać się tak szybko i ostro, jak łodzie pokładowe. Tak więc, jeśli skręt jest dla wędkarza istotnym elementem ponton może nie być wymarzonym wyborem łodzi rybackiej.

Brakujące uchwyty na pręty

W przeciwieństwie do większości łodzi, pontony nie mają burt. Zamiast tego mają brzeg ze spacjalną z poręczą, co oznacza, że ​​uchwyty na wędki muszą być zaprojektowane tak, aby pasowały do ​​pontonu.

Wysokość nad lustrem wody

Łodzie pontonowe są zwykle wyższe niż łodzie pokładowe, co może być nieco problematyczne podczas łowienia. Utrudnia to zaciąganie połowu, co sprawia, że wkładanie ryby do łodzi jest bardziej czasochłonne a co za tym idzie nieco bardziej ryzykowne jeśli chodzi np. o możliwość ucieczki ryb.