Sklep łowiecko – wędkarski

Slide 1 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 2 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 3 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Previous
Next

Jaką wędkę spinningową wybrać – 5 najważniejszych cech wędki spinningowej do porównania przed zakupem

Aby uniknąć porażki na wyprawie wędkarskiej i sprawić, by połów był udany i satysfakcjonujący, należy rozważyć kilka rzeczy przed ostatecznym wyborem wędki spinningowej. Niedrogie, wysokiej jakości wędki spinningowe nie różnią się zbytnio od tych, których należy unikać.

Moc wędki spinningowej

Wędka spinningowa o dużej mocy poradzi sobie z dużymi rybami, żyłką o dużej wytrzymałości, ciężkimi przynętami i nadaje się także do holowania ryb z dużej odległości czy głębokości.

Moc wędki spinningowej można opisać jako stopień mocy: lekki, średni, średnio ciężki lub ciężki. Moc opisuje także prze siłę podnoszenia. Wędka spinningowa o dużej mocy może unieść większy ciężar i zapewnić większą siłę uciągu potrzebną do holowania przynęty lub ryby przez plątaninę roślin wodnych. Producenci produkują także ultralekkie wędki spinningowe zasilające do małych przynęt montowanych na cieniutkie żyłki. Trzeba uważać bo przekroczenie wagi przynęty dla mocy może spowodować pęknięcie szczytówki.

Działanie wędki spinningowej

Szybka akcja wygina szczytówkę wędki, wolniejsza ugina wędkę bliżej kołowrotka. Wędki spinningowe o szybkiej akcji są bardziej czułe, natomiast wędki spinningowe od średniej do wolnej akcji pozwalają zarzucać żyłkę dużo dalej. Działanie, czasem nazywane również akcją, opisuje, jak bardzo ugina się szczytówka wędki spinningowej pod obciążeniem. Wędki spinningowe o szybkiej akcji / działaniu wyginają się na szczycie, przy średniej akcji odginają się w kierunku środka, natomiast wędki spinningow o wolnej akcji zginają się bliżej kołowrotka. Wędka spinningowa o szybkiej akcji jest sztywniejsza i bardziej czuła a co za tym idzie pozwala na wykrycie nawet lekkiego brania. Wędki o powolnym działaniu mają dużą elastyczność i są świetne do ultralekkiego łowienia,

Długość wędki spinningowej

Dłuższe wędki spinningowe umożliwiają zarzucenie żyłki dalej. Krótsze są natomiast dokładniejsze i bardziej precyzyjne. Biorąc pod uwagę przynętę tej samej wielkości, długa wędka będzie w stanie zarzucić ją dalej, podczas gdy krótka wędka będzie dokładniejsza i bardziej zwrotna tam, gdzie roślinność wodna ogranicza siłę rzutu. Jeśli precyzja jest dla ciebie ważniejsza wybierz wędkę krótką. Jeśli wolisz zarzucać wędkę na szerokie przestrzenie wybierz wędkę spinningową dłuższą.

Skład wędki spinningowej

Wędki spinningowe są na ogół wykonane z włókna szklanego, grafitu i materiałów kompozytowych. Włókno szklane jest niezniszczalne, ale nie jest wrażliwe. Grafit natomiast jest materiałem lekkim ale wrażliwym. Wędki spinningowe kompozytowe mają różny stopień wymieszania właściwości włókna szklanego i grafitu. Włókno szklane jest bardzo wytrzymałe. Wędki spinningowe z włókna szklanego są niestety ciężkie i mało czułe, a dodatkowy ciężar staje się odczuwalny pod koniec całodniowego łowienia. Grafitowe wędki spinningowe są lżejsze i responsywne, ale wymagają więcej uwagi niż włókno szklane – są bardzo delikatne.

Konstrukcja wędki spinningowej

Wybierz wędkę spinningową ze wzmocnioną blokadą kołowrotka. Upewnij się także, że jej rękojeść i długość będzie odpowiednia do twojego stylu wędkarstwa. Zwróć uwagę na mocowanie kołowrotka i długość rękojeści.

Najprostszym sposobem odrzucenia wędki spinningowej z listy potencjalnych kandydatów jest przyglądnięcie się jej dolnej części w pobliżu uchwytu kołowrotka. Jeśli nie ma ona rekomendowanej mocy i długości wraz z zalecanym zakresem wagi przynęty lepiej od razu ją wyeliminować. Wiele wędek spinningowych ma także zalecaną masę żyłki. Waga przynęty i rozmiar kołowrotka determinują grubość żyłki.