Sklep łowiecko – wędkarski

Slide 1 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 2 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 3 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Previous
Next

Zasady działania termowizji

Dzisiejsza armia nie przejmuje się, o której porze dnia wykonuje swoje zadania, ponieważ dzięki nowoczesnej technologii równie dobrze jak za dnia, widzą nawet w całkowitej ciemności. Taką szansę dała im kamerę termowizyjna – urządzenie do widzenia w widmie podczerwonym. Termowizja stała się wzrokiem operacji nocnych, ponieważ nie wymaga zewnętrznego źródła światła i daje dość wysoką klarowność obrazu.

Podstawy fizyczne termowizji

Aby zrozumieć działanie termowizji, należy pamiętać o podstawach fizyki, która mówi, że światło jest falą widma elektromagnetycznego. W zależności od zawartej w nim energii może mieć różną częstotliwość, która odpowiada różnej temperaturze barw. Przykładowo – niebieski to największy przepływ energii, a czerwony – najmniejsze jej natężenie. Jeśli będziemy zmniejszać energię fali, to widzialny kolor światła zmieni się z pomarańczowego na jasnoczerwony, a następnie na bardzo czerwony. Energia fotonów nie wystarczy, aby aktywować komórki wzrokowe na siatkówce oka ludzkiego, ale to nie znaczy, że światło gdzieś przepadło. Energia przeszła do widma podczerwonego, którego ludzie nie widzą, ale widzą go na przykład węże. Z kolei widmo w podczerwieni dzieli się na trzy segmenty:

– bliska podczerwień – jest najbliżej widma widzialnego o długości fali od 700 do 1300 nanometrów;

– średnia podczerwień – ma długość fali od 1300 nanometrów do 3000 nanometrów.

– termiczna podczerwień – największa część widma w podczerwieni o długości fali od 3000 do 30 000 nanometrów. Jego główną cechą jest to, że takie fale emitują wszystkie ciała w wyniku ruchu atomów wewnątrz.

Jak działa kamera termowizyjna

Podstawą kamery termowizyjnej jest specjalna matryca, która potrafi wychwycić fale termicznego widma podczerwieni. Specjalny obiektyw służy do ustawiania ostrości i uzyskania wyraźnego obrazu. Ponieważ szkło pochłania fale o tym widmie, jest wykonane z germanu metalicznego lub selenku cynku.

Sygnały odbierane z fotomaty są następnie zamieniane na impulsy elektryczne, które procesor kamery termowizyjnej maluje na widoczne kolory na wyświetlaczu zgodnie z zadanym algorytmem. W tym przypadku niebieski zwykle oznacza zimne obszary, a czerwony – ciepłe lub gorące.

Z uwagi na to matryca sprzętu termowizyjnego także się nagrzewa i emituje światło podczerwone podczas pracy, wydaje dodatkowy hałas. Dlatego też w sprzedaży dostępne są dwa rodzaje kamer termowizyjnych:

  • bez chłodzenia – wykrywacz takich gadżetów działa w temperaturze pokojowej, co pozwala uczynić je kompaktowymi, cichymi, z natychmiastową aktywacją.

  • z chłodzeniem kriogenicznym – drogie układy, które chłodzą matrycę do zera stopni Celsjusza. Pozwala to na niezwykle wysoką dokładność: takie termowizory rozróżniają obiekty o różnicy temperatur 0,1 stopnia Celsjusza i zapewniają zasięg nawet 300 metrów. W praktyce oznacza to, że w całkowitej ciemności można rozpoznać, czy ktoś celuje z karabinu z takiej odległości.

     

Termowizja znajduje więc zastosowanie nie tylko w przemyśle wojskowym ale również w myślistwie i łowiectwie. Zakres zastosowania widzenia w podczerwieni jest bardzo duży i można go używać nawet w życiu codziennym. Termowizja jest przydatna m.in. w takich obszarach jak: obserwacja nocna, nadzór budowlany, audyt energetyczny w izolacji budynku i wykrywanie wycieków czynnika chłodniczego, wykrywanie wilgoci w ścianach i dachach, sprzęt antyterrorystyczny, celowniki termowizyjne do broni, akcje poszukiwawcze i ratownicze, termografia medyczna, medycyna weterynaryjna, diagnostyczna konserwacja mechanizmów, astronomia, urządzenia samochodowe, wykrywanie zanieczyszczenia ściekami, archeologia lotnicza, badanie zjawisk paranormalnych itp.