Sklep łowiecko – wędkarski

Slide 1 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 2 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 3 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Previous
Next

Wodery – spodnie czy buty? Najlepszy strój do łowienia ryb

Na co zwracać uwagę przy wyborze woderów wędkarskich

Wodery to jeden z najbardziej wszechstronnych elementów odzieży do wędkowania. To rodzaj specjalnych buto-spodni pozwalający dotrzeć w miejsca, do których nie dostalibyście się w zwykłym obuwiu. Dzięki woderom odległość zarzucania jest większa, połów ryb łatwiejszy i bardziej komfortowy, gdyż zapewniają suchość w nawet najtrudniejszych warunkach pogodowych.

Istnieje mnóstwo różnych typów woderów o wielu opcjonalnych funkcjach. Poniżej kilka wskazówek przydatnych w wyborze woderów wędkarskich, odpowiednich dla Ciebie.

Na rynku dostępne są trzy rodzaje woderów:

– wodery na uda lub biodra

Wodery na uda / biodra są przeznaczone do użytkowania w wodach poniżej poziomu kolan. Mamy tutaj dwie oddzielne części, po jednej na każdą nogę. Nogawki mają paski ściągające, które przyczepia się do paska, aby nie zsunęły się ani nie spadły.

– wodery do pasa

Są to spodniobuty które luźnym krojem przypominają spodnie. Przeznaczone są do wody o średniej głębokości (mniej więcej do wysokości środkowej części uda). Są również wyposażone w szlufki do paska, można więc śmiało nosić je z paskiem aby lepiej się trzymały.

– spodniobuty

Jest to najbardziej wszechstronny i najpopularniejszy wariant woderów. Wodery te sięgają klatki piersiowej i zapewniają najlepsze okrycie, dzięki czemu można łowić nawet na bardzo głębokiej wodzie. Ich oparcie opiera się na szelkach, aby zabezpieczyć wodery na miejscu. Dzięki szelkom można też regulować ich rozmiar, by założyć np. cieplejszą odzież pod spód w zimniejsze dni.

Inne typy woderów :

– wodery do butów

Są łatwo rozpoznawalne dzięki spawanemu sztywnemu butowi, zapewniają łatwość zakładania i zdejmowania. Idealne dla każdego, kto często zmienia wodery lub z nich wychodzi.

– spodniobuty

Te wodery mają dołączoną skarpetę z neoprenu, co zapewnia im wodoszczelność, chociaż do założenia na nie wymagany jest but do brodzenia. Łącząc wodery i buty do brodzenia, można łatwo dostosować konfigurację do własnych potrzeb, aby było jak najbardziej komfortowo.

Podział woderów ze względu na materiał ich wykonania:

– materiał nie oddychający z neoprenu lub PVC – lepiej izolują, są nieprzepuszczalne ale i cięższe. Nadają się raczej do zimniejszego klimatu.

– materiał oddychający – są lżejsze i regulują ciepło. Są lepsze do stosowania w cieplejszym klimacie, a także do użytku przez wiele sezonów (dzięki możliwości dodawania warstw). Oddychające wodery są wygodniejsze podczas chodzenia dzięki dodatkowemu podparciu podeszwy, jaką zapewnia but do brodzenia.

Podczas łowienia ryb w woderach bardzo ważna jest zarówno wygoda jak i suchość. Te rzeczy z kolei umożliwia właściwe dopasowanie woderów. Najlepiej jest zmierzyć dokładnie swój rozmiar oraz właściwie przewidzieć ile warstw odzieży będziemy stosować pod woderami.