Sklep łowiecko – wędkarski

Slide 1 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 2 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 3 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Previous
Next

Zanęty wędkarskie – podstawowe rzeczy do rozważenia przed zakupem

Jeżeli chodzi o zanęty i przynęty wędkarskie to cechuje je ogromna różnorodność. Na rynku dostępna jest cała masa rozmiarów, kolorów i typów przynęt. Oto krótki poradnik na temat tego, co warto wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniej zanęty.

1. Pomyśl nad kolorem i rozmiarem zanęty

Po pierwsze musimy wybrać rodzaj ryby, którą pragniemy zwabić, i odpowiednio do wymarzonej zdobyczy trzeba dopasować zanętę. Przynęta, która będzie zbyt wielka, może zaalarmować rybę, natomiast taka która okaże się zbyt maleńka może łatwo zostać przeoczona i pominięta przez potencjalną ofiarę. Dobrze jest wybrać również przynętę o naturalnym, subtelnym kolorze przypominającym środowisko życia ryby. Większość rzeczy, które stanowią rybi pokarm ma naturalny kolor. Zanęta w jasnych lub jaskrawych barwach może być z powodzeniem stosowana podczas morskich wypraw na ryby, ale w przypadku zbiorników lądowych nie będzie dobrym wyborem.

2. Zastanów się nad miejscem w którym zamierzasz łowić

Wybierając odpowiednią przynętę, koniecznie trzeba rozważyć lokalizację łowiska, i to czy jest ono zbiornikiem z wodą słodką czy słoną, czy stojącą czy raczej ruchomą. Wszystko ma znaczenie, przykładowo ryby słodkowodne częściej będą reagować na sztuczną zanętę, z kolei ryby morskie są bardziej skłonne „uwierzyć” przynęcie żywej. Głębokość połowu to także bardzo istotny czynnik który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru zanęty.

3. Łowienie w deszczu lub słońcu – czynnik pogodowy też jest ważny

Zachowanie poszczególnych gatunków ryb zależy w dużej mierze od pogody w ciągu dnia, ponieważ stworzenia te reagują na zmiany ciśnienia. Dni poprzedzające zimny front to dobry okres na wędkowanie, ponieważ ryby będą wówczas mniej apatyczne, a bardziej żwawe i skore do złapania przynęty. Ponadto w ciągu pochmurnych dni pod powierzchnię wody dociera mniej światła, zatem ciemniejsza przynęta będzie dobra na dni niepogody, gdyż będzie bardziej naturalna dla otoczenia. Z kolei w okresie słonecznym, kiedy woda jest bardziej przejrzysta a w toni wodnej jest jaśniej warto wybrać zanętę w jaśniejszym, bardziej mieniącym się kolorze.

4. Zanęta w zależności od sezonu

Wędkarstwo jest zajęciem całorocznym. Zmiana pór roku wpływa jednak na temperaturę wody, a co za tym idzie pewne zachowania ryb i środowiska wodnego. Dopasowanie przynęty do sezonu jest zatem kluczem do efektywnego połowu. Zanęty ruchome mogą działać w każdej temperaturze, ale woda jest zimna będzie wymagana zanęta mniej ruchliwa. W cieplejsze dni natomiast z powodzeniem można stosować zanęty poruszające się szybciej. Szybsze przynęty znajdą zastosowanie także w okresie wiosennego tarła.

Oczywiście kwestia wyboru zanęty zależy ostatecznie od wędkarza i jego preferencji ( przecież nie każdy z ochotą będzie nadziewał na haczyk robaki). Jednak przemyślany i trafny wybór przynęty z pewnością pomoże w efektywności wędkowania. W końcu, choć być może nie każdemu wędkarzowi zależy na tym by przynieść do domu całą stertę ryb, tak z pewnością każdy z dumą oznajmi ile to ryb złapał na swój haczyk.